Dobré vzťahy a čerstvá krv. Upíri sú oveľa zaujímavejší, ako sme si mysleli, tvrdia vedci
Keď ľudia premýšľajú o upíroch (Desmodus rotundus), zrejme si tieto krvilačné nočné tvory bežne nespájajú s kvalitami ako je priateľstvo a spolupráca. Vedci nedávno poskytli bližšie informácie o sociálnych väzbách medzi týmito cicavcami a ukázali, že upíri, ktoré si vytvárajú vzťahy podobné "priateľstvu", sa so svojimi kamarátmi stretávajú pri love jedla.
Čistia si vzájomne srsť a delia sa korisť
Vedci v Paname pripevnili k 50 upírom malé zariadenia, aby sledovali, ako v noci zháňajú potravu. Tieto maličké tvory sajú krv z dobytka na miestnych pastvinách. Štúdia, o ktorej píše agentúra Reuters, zahŕňala samičky upírov, pretože je o nich známe, že vytvárajú pevnejšie spoločenské väzby ako samci.
Medzi netopiermi bolo i 23 jedincov, ktorí sa narodili vo voľnej prírode, ale v rámci výskumu sociálneho správania upírov žili dva roky v zajatí. Pri niektorých z nich vedci pozorovali spoločenské väzby. Po tom, čo ich vypustili do prírody, zistili, že títo upíri sa na love stretli so svojimi "priateľmi", a možno ho do konca spoločne koordinovali.
"Každý netopier si udržiava svojou vlastnú sieť úzkych, kooperatívnych a sociálnych väzieb," uviedol behaviorálny ekológ Gerald Carter zo štátnej univerzity v Ohiu a Smithsonianovho inštitútu pre tropický výskum, ktorý viedol štúdiu publikovanú vo vedeckom časopise PLoS Biology.
Srdcervúci pohľad. Horúčavy zrejme zabili aj miliardu morských živočíchov, tvrdia experti
Spoločenské vzťahy upírov, ktoré zahŕňajú vzájomné čistenie srsti a delenie sa o ukoristenú krv s hladnými kamarátmi, sa podľa štúdie rozšírili aj na lov. Vedci sa domnievajú, že upíri, ktorí takmer nikdy spoločne neodlietajú na pastviny, sa spoja v priebehu lovu, aby znásobili vlastný prospech. Špekulujú, že upíri si môžu vymieňať informácie o umiestnení koristi alebo prístupe k otvorenej rane na kŕmenie.
Stravu tvorí zo 100 percent krv
Upír je tvor s telom dlhým iba šesť až deväť centimetrov, ktorý obýva najmä oblasť Amazónie, a je jediným cicavcom, ktorého strava sa skladá iba z krvi. Žije v kolóniách, ktoré sa skladajú z desiatok až stoviek jedincov. "Prvá reakcia ľudí na upírov je obvykle, že sú desivé. Ale akonáhle im poviete o ich zložitom spoločenskom živote, sú vcelku prekvapení, že pri netopieroch môžeme nájsť takéto správanie, ktoré je do istej miery podobné tomu, čo robia ľudia - a ktoré by človek možno očakával pri primátoch," uviedol spoluautor štúdie a výskumník zo Smithsonianovho inštitútu pre tropický výskum Simon Ripperger.
Ripperger ich nazýva "úžasnými tvormi" z niekoľkých dôvodov. "Upíri sú aj mimo svojho spoločenského života vskutku mimoriadne: Strava, ktorú tvorí zo 100 percent krv, je medzi stavovcami docela vzácna," uviedol vedec. "Sú to úžasní bežci, čo by ste pri netopierovi nečakali. V ňufáku majú teplotné senzory, ktoré im pomáhajú nájsť miesto k zahryznutiu. V slinách majú bielkovinu, ktorá bráni zrážaniu krvi, čo sa v skutočnosti používa v lekárskych štúdiách o prevencii krvných zrazenín u pacientov, ktorí prekonali mŕtvicu," dodal Ripperger.
Voda v rieke sa po horúčavách zohriala natoľko, že poranila lososy. Spôsobila im plesne i rany
Existuje dôvod, pre ktorý by sa ich ľudia mali báť
Podľa Cartera ale existuje dôvod, pre ktorý by sa ich ľudia mali báť - môžu prenášať besnotu na človeka i dobytok. "Ale myslím si, že sú to krásne a zaujímavé zvieratá," dodal vedec. "Sú trochu ako medveď grizly, žraloky, potkany a jedovaté hady: zvieratá, ktoré ľuďom nijak nepomáhajú a môžu ich dokonca ohroziť, no napriek tomu by mali byť oceňované vďaka tomu, aké sú," vysvetlil Carter.