V Bukurešti protestovali tisíce ľudí, vyžadovanie covidpasov prirovnávali k diktatúre
Tisíce ľudí protestovali v sobotu v rumunskej metropole Bukurešť proti novým opatreniam, ktoré plánujú tamojšie úrady zaviesť s cieľom zastaviť prudký nárast prípadov nákazy koronavírusom. Agentúra AP odhadla účasť na päťtisíc demonštrantov, miestne média však uvádzali až 15-tisíc.
Zabklokovali dopravu v centre
Demonštranti zablokovali dopravu v centre hlavného mesta, pričom skandovali heslá proti údajným snahám úradov o obmedzovanie slobody. Vyžadovanie covidpasov pritom prirovnávali k zavádzaniu diktatúry. Podľa AP bolo medzi demonštrantmi mnoho stúpencov krajne pravicových skupín. Medzi organizátormi protestov bola aj nacionalistická Aliancia pre jednotu Rumunov (AUR). Tá spoločne s ďalšími opozičnými stranami dúfa, že sa jej podarí zvrhnúť súčasnú centristickú vládu hlasovaním o nedôvere, ktoré je v parlamente naplánované na 5. októbra.
Rumunsko v týchto dňoch zažíva prudký nárast denných prírastkov nakazených. Ešte pred mesiacom pribúdalo v tejto členskej krajine EÚ s približne devätnásť miliónmi obyvateľov denne len približne tisíc nakazených. V sobotu však tamojšie úrady hlásili prírastok 12 590 nakazených. Ide o vôbec najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.
V Rakúsku sledujú nový trend. Počet hospitalizovaných, ktorí dostali vakcínu, mierne stúpa
Takýto nárast nakazených vytvára už takmer neúnosný tlak na rumunské nemocnice, ktorých jednotky intenzívnej starostlivosti sa na celoštátnej úrovni blížia k maximálnemu vyťaženiu. Rumunské úrady informovali, že prísnejšie epidemiologické opatrenia budú v jednotlivých oblastiach zavedené v prípade, že miera infekčnosti za štrnásť dní tam presiahne šesť nakazených na tisíc obyvateľov. V Bukurešti sa v sobotu tento ukazovateľ vyšplhal na číslo 8,2 nakazených pripadajúcich na tisíc obyvateľov.
Obmedzia vstup do prevádzok
Prísnejšie opatrenia, ktoré majú vstúpiť do platnosti v nedeľu, zahŕňajú obmedzenia vstupov do miest ako reštaurácie, posiľňovne, kiná či divadlá. Ľudia sa pri ich návšteve budú musieť preukazovať potvrdením o tom, že sú úplne zaočkovaní alebo ochorenie Covid-19 už prekonali, približuje agentúra Reuters.
V Rumunsku sa dosiaľ dala oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu zaočkovať len niečo vyše tretina dospelej populácie. Táto krajina má v rámci EÚ druhú najnižšiu zaočkovanosť, pričom horšie je na tom už len Bulharsko. Za slabú úroveň vakcinácie v Rumunsku môžu dezinformačné kampane, ako aj nedôvera mnohých občanov k štátnym inštitúciám, píše Reuters.
Pre nezaočkovaných boli zavedené tzv. víkendové zákazy vychádzania, pričom vláda plánuje zaviesť povinnosť očkovania pre zdravotníkov. Na verejných priestranstvách v mestách, kde je incidencia vyššia ako šesť nakazených na tisíc obyvateľov, platí tiež povinné nosenie rúšok.