Nádej dožitia klesla najviac od pádu ZSSR. Ako nám covid obmedzil vyhliadky?

4.10.2021 07:00

Nádej dožitia klesla v západnej Európe kvôli koronavírusovej pandémii najviac od druhej svetovej vojny. Vo východnej a strednej Európe sa znížila pod hodnoty registrované po rozpade Sovietskeho zväzu. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise International Journal of Epidemiology.

dôchodca senior 1140 px (SITA/Diana Černáková)
Foto: SITA/Diana Černáková

Európske krajiny, USA a Čile

Štúdia skúmala priemerný vek, ktorého sa ľudia môžu dožiť v 27 európskych krajinách, v USA a v juhoamerickom Čile. Nádej dožitia, čiže stredná dĺžka života, vyjadruje priemerný počet rokov, ktorých sa môže dožiť osoba určitého veku.

Stredná dĺžka života klesla u ľudí narodených v roku 2020 v porovnaní s narodenými v roku 2019 v 27 z 29 skúmaných krajín. Autori štúdie zaznamenali najväčší pokles u Američanov mužského pohlavia narodených v roku 2020, dĺžka života sa u nich v priemere znížila o 2,2 roka na 74,5 roka. Nasledovali ich litovskí (pokles o 1,7 roka), bulharskí (o 1,6 roka) a poľskí (o 1,5 roka) muži. Vedci registrovali pokles pravdepodobného veku dožitia o viac ako rok u mužov v 11 krajinách a u žien v ôsmich. Pripisujú to vysokej úmrtnosti na Covid-19 u osôb starších ako 60 rokov.

Českí muži narodení v roku 2020 by sa mohli dožiť v priemere 75,4 roka, dĺžka života sa u nich znížila v priemere o 1,1 roka. Slovenské ženy narodené v roku 2020 by sa mohli dožiť 81,2 roka, stredná dĺžka života sa u nich oproti roku 2019 znížila o necelý rok.

Kde sa vek dožitia zvýšil?

Vedci zaznamenali najväčší pokles strednej dĺžky života u Američaniek narodených v roku 2020, dĺžka života sa u nich znížila v priemere o 1,7 roka na 80 rokov. Nasledovali Španielky (o 1,5 roka), bulharské a litovské ženy, u oboch sa stredná dĺžka života znížila o 1,3 roka.

Stredná dĺžka života sa nepatrne zvýšila iba v troch sledovaných krajinách - u oboch pohlaví v Dánsku a Nórsku a u fínskych žien. Vedci taktiež porovnali strednú dĺžku života s nedávnymi trendmi a zistili, že v porovnaní s rokom 2015 sa znížila u žien v 15 krajinách a u mužov v desiatich. Nádej dožitia v roku 2015 poznamenala chrípková sezóna.

dôchodca senior ilu 1140px (TASR/AP) Foto: TASR/AP

Pokles strednej dĺžky života je v strednej a východnej Európe vyššia ako po rozpade Sovietskeho zväzu, s výnimkou Maďarska a Litvy. V západnej Európe podobné straty zaznamenali naposledy počas druhej svetovej vojny, uviedli autori štúdie.

Najhoršie výsledky od vojny

"Západoeurópske krajiny ako Španielsko, Anglicko, Wales, Taliansko a Belgicko zaznamenali taký veľký pokles strednej dĺžky života počas jedného roka naposledy počas druhej svetovej vojny," povedal denníku The Guardian hlavný autor štúdie José Manuel Aburto z Oxfordskej univerzity. "Ženy v ôsmich krajinách a muži v 11 krajinách zaznamenali straty väčšie než rok. Aby sme to uviedli do kontextu, týmto krajinám trvalo v priemere 5,6 roka, kým predĺžili strednú dĺžku života o jeden rok," uviedol Aburto.

Výskumníci v štúdii zohľadnili problémy súvisiace s počtami obetí choroby Covid-19, ako je nedostatočné testovanie alebo zlá klasifikácie príčin úmrtia, povedal spoluautor štúdie Ridho Kashyap. Aj tak sa ale podľa nich ukazuje, aký veľký dopad má pandémia.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok