Cena elektriny prudko rastie. Aký dopad bude mať jej zdražovanie na priemysel a zamestnanosť?
To, že na Slovensku, ale aj v Európe rastú ceny elektriny, je neodškriepiteľným faktom. Cena elektriny sa úzko spája aj s cenou emisných povoleniek. Za rok sa ich ceny zvýšili o viac ako sto percent. Nárast cien elektriny je jedným z prvých dôsledkov nástupu takzvanej zelenej politiky. Aký dopad bude mať rast cien na slovenský priemysel či zamestnanosť?
Rast cien povoleniek významne prispieva k rastu cien elektriny, vysvetľuje vzájomné prepojenie analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Martin Vlachynský. Zvyšovanie ako prvé pocítili firmy, ktoré majú veľmi vysoký podiel elektrickej energie na nákladoch. Prvými, kto pocíti tieto dôsledky, budú metalurgické spoločnosti.
Vstupné náklady sú rozdielne pri firmách v USA, Európe alebo Ázii. „Ale aj v rámci Európskej únie vidíme, že úroveň nákladov je rozdielna,“ objasňuje Vlachynský. Ceny elektriny sú v rámci určitého regiónu podobné, no „v jednotlivých štátoch existujú rôzne schémy štátnych kompenzácií nepriamych nákladov“. Aj tie prispievajú k tomu, že sa ceny medzi jednotlivými krajinami odlišujú.
Jednotlivé štáty majú aj rozdielne nastavené to, koľko financií z predaja emisných povoleniek použijú práve na kompenzáciu zvýšených nákladov. Podľa Vlachynského sa na Slovensku tieto peniaze „zbierajú v štátnej pokladnici pekne na kôpku, je tam asi okolo miliardy.“ Na kompenzácie sa podľa neho dáva „relatívne malá časť“. Minulý rok to bolo okolo troch miliónov eur.
Ako sa môže skončiť situácia, ak sa nebude riešiť a čo všetko môže priniesť, sa dozviete v našej relácii Tak takto?!