Tlkot srdca v uchu by sme nemali počuť. Dôvody sú od banálnych, až po tragické
Ak ste niekedy boli na koncerte a sedeli príliš blízko hlasného reproduktora, pravdepodobne ste zažili, ako vám zvoní v ušiach. Ak však často počujete zvuk, ktorý je synchronizovaný s vašim srdcovým tepom, je čas na diagnostiku problému.
Pulzujúci tinitus je často dočasný a neškodný. Niekedy však môže ísť o vážny zdravotný problém.
Príčiny pulzujúceho tinitu:
1. Náročné cvičenie
Každý, kto sa niekedy poriadne zapotil pravdepodobne počul, ako mu po tréningu pumpuje v ušiach srdce. Je to normálne. Keď energicky cvičíte, váš srdcový výdaj sa zvýši, čím sa nakrátko zvýši prietok krvi cievami vrátane tých, ktoré sú blízko vašich uší. Toto dočasné zvýšenie prietoku krvi môže v ušiach produkovať búšenie.
2. Anémia
Pri anémii sa mení zloženie krvi, počet červených krviniek je nízky, čo môže vyvolať turbulentný prietok krvi v žilách. Toto turbulentné prúdenie potom vytvára vo vašich ušiach dunivý zvuk. Za ušami sa nachádzajú veľké cievy, ktoré prenášajú krv z mozgu späť do srdca. Tieto cievy zvyčajne nepočujete, ale ak je nimi prietok krvi silný (ako v prípade ľudí s anémiou), hlasno sa ozvú. Na ilustráciu použijeme analógiu rieky: Ak voda tečie hladko, je väčšinou tichá. Ak však máte divokú rieku, je veľmi hlasná. V dôsledku zmeneného zloženia krvi ľuďom s anémiou v žilách prúdi divoká rieka.
3. Problémy so štítnou žľazou
Aj problémy štítnej žľazy môžu zmeniť zloženie krvi. Výsledkom je aj kolísanie krvného tlaku, ktoré môže ovplyvniť žilový návrat do srdca a spôsobiť pulzáciu vo vašich ušiach.
4. Tekutina v uchu alebo infekcia ucha
Ľudia, ktorí majú v strednom uchu tekutinu, ktorá môže, ale nemusí súvisieť s infekciou uší, často počujú tlkot svojho srdca. Je to preto, že krvné cievy okolo ucha zvyčajne rozpulzujú tekutinu (ktorá dočasne nahrádza vzduch) v strednom uchu.
5. Vysoký krvný tlak
Ak máte vysoký krvný tlak, krv prúdi vašimi žilami a tepnami s väčšou silou. Váš krvný tlak je vysoký, ak je horné číslo 120 alebo vyššie. Keď dôjde k turbulentnému prietoku krvi krčnou tepnou, spôsobí to pulzujúci zvuk v ušiach.
6. Ateroskleróza
Pri ateroskleróze sa vo vnútri tepien hromadí plak tukov, cholesterolu a ďalších látok, ktoré ju môžu zúžiť. Keď sa to stane, zablokuje sa prietok krvi do tela, vrátane vašich uší, krku alebo hlavy, vďaka čomu budete počuť rytmické búšenie v ušiach.
7. Tehotenstvo
Od rannej nevoľnosti po hemoroidy, tehotenstvo prináša množstvo otravných vedľajších účinkov. Do zoznamu dráždivých symptómov môžete pridať aj pulzujúci tinitus. Počas tehotenstva zaznamenávame nárast objemu cirkulujúcej krvi a krvného tlaku, ktorý, ako vieme ovplyvňuje hlavné cievy obklopujúce vnútorné ucho. A to nie je všetko, hormonálne výkyvy môžu zmeniť aktivitu nervových buniek vo vnútornom uchu, čo môže vyvolať alebo zvýšiť pulzačný tinitus. Našťastie sa búšenie v ušiach zvyčajne vyrieši alebo zníži po pôrode.
Prečo počujete tlkot srdca v uchu, keď si ľahnete?
Súvisí to so sigmoidálnym sínusom, veľkou krvnou cievou za uchom, ktorá opúšťa mozog a odteká do krčnej žily. Ak otočíte hlavu alebo ju určitým spôsobom držíte, v zásade zmeníte polohu sigmoidálneho sínusu a množstvo krvi, ktoré prechádza touto cievou za vaším uchom. Napríklad, keď si zatlačíte na krk (hneď vedľa hrtana), môžete cievu zmenšiť. U niektorých ľudí to môže znížiť (alebo zvýšiť) búšenie v ušiach. Rovnako tak, keď si ľahnete, obzvlášť na bok, môžete ovplyvniť polohu sigmoidálneho sínusu, a to môže mať za následok hlasnejší tlkot. Navyše je pravdepodobnejšie, že pred spaním budete počuť tlkot srdca v ušiach, pretože je ticho a menej ruchu.
Menej časté príčiny
Aj keď je to zriedkavé, niekedy môže byť zdroj pulzujúceho tinitu vážny zdravotný problém, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu, ako napríklad:
8. Idiopatická intrakraniálna hypertenzia
Je to stav charakterizovaný vysokým tlakom v mozgu, ktorý môže spôsobiť aj v ušiach búšenie srdca. Medzi ďalšie príznaky patria:
- Rozmazané (alebo dvojité) videnie, strata videnia, závraty, nevoľnosť
- Vracanie, stuhnutosť krku, obtiažna chôdza, časté bolesti hlavy
- Zábudlivosť, depresia
9. Paraganglióm
Paragangliómy sú zriedkavé, neuroendokrinné nádory v oblasti hlavy a krku, ktoré sú zvyčajne benígne - takmer vždy sú prítomné s pulzatívnym tinitom. V závislosti od umiestnenia nádoru môže paraganglióm spôsobiť aj nasledujúce symptómy:
- Slabosť tváre, jazyka a ramien, zachrípnutie, obtiažne prehĺtanie
- Ovisnuté viečko, vysoký krvný tlak, zvýšený srdcový tep alebo prerušované potenie a úzkosť (vo veľmi zriedkavých prípadoch)
10. Arteriovenózna malformácia
Je to anomália krvných ciev a môže byť tiež základom búšenia vo vašich ušiach. Pri ochorení sa tepny a žily prepletú a zamotajú (vysokotlakový systém v tepnách získa prístup k nízkotlakovému systému v žilách). A je to práve toto abnormálne spojenie medzi krvnými cievami, ktoré spôsobuje hluk v ušiach. Medzi ďalšie príznaky patrí:
- Bolesť hlavy, bolesť chrbta, záchvaty, strata citlivosti v časti tela
- Svalová slabosť, zmeny videnia, paralýza tváre, poklesnuté viečka
- Problémy s rozprávaním, zmeny čuchu, problémy s pohybom
- Závraty, strata vedomia, studené alebo modré prsty na nohách
Ak nie je ochorenie zistené, môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je spontánne krvácanie do mozgu.
Kedy navštíviť lekára pre pulzujúci tinitus
Neustále búšenie v ušiach je neuveriteľne dráždivé a môže zasahovať do vášho každodenného života, čo sťažuje sústredenie alebo spánok. Ľudia by s tým nemali žiť. Aj keď je väčšina prípadov pulzujúceho tinitu dočasná, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc, ak búšenie v uchu pretrváva, najmä preto, že môže byť znakom vážnejšieho zdravotného problému.