Postupy inšpekčného tímu a NAKA vzbudzujú pochybnosti o zákonnosti a dôvodnosti, hovorí Lipšic
Doterajšie informácie o postupe špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré doposiaľ prenikli na verejnosť, vzbudzujú viaceré pochybnosti o zákonnosti a dôvodnosti jeho metód a postupov. Uviedol špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v reakcii na zadržanie štyroch príslušníkov NAKA a povereného riaditeľa ÚIS Petra Scholtza.
Dôvody musia byť preskúmané a vysvetlené
"Reagujúc na medializované informácie o zadržaní vyšetrovateľov NAKA, ktorí sú súčasťou tímu Očistec a podieľajú sa na vyšetrovaní aj iných závažných trestných vecí spadajúcich pod dozor Úradu špeciálnej prokuratúry, musíme predovšetkým konštatovať, že nemáme bližšiu vedomosť, ktorých konkrétnych káuz sa má dôvod ich zadržania a obvinenia týkať.
Poznajúc však dlhoročnú prácu a charakterové vlastnosti týchto vyšetrovateľov vyjadrujeme presvedčenie, že dôvody zadržania a obvinenia budú náležite preskúmané a vysvetlené tak, aby sa eliminovali akékoľvek pochybnosti z účelovosti postupu príslušníkov ÚIS a Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktoré môžu oprávnene spoločnosť znepokojovať," zdôraznil Lipšic.
Podľa jeho slov sú tieto obavy pritom umocnené faktom, že v pondelok bol zadržaný aj dočasne poverený riaditeľ ÚIS, podľa medializovaných informácií opäť so súhlasom prokurátora KP Bratislava. "Pritom netreba zabúdať, že prokurátor tejto prokuratúry vzniesol obvinenie aj voči prezidentovi Policajného zboru SR Petrovi Kovářikovi, ktorý v nadväznosti na tento fakt odstúpil z funkcie," dodal špeciálny prokurátor.
V pondelok zadržal vyšetrovateľ ÚIS štyroch príslušníkov NAKA. Voči Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi z trestnej veci tzv. ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov vzniesol aj obvinenie. Zadržali aj svojho dočasne povereného šéfa Scholtza. Urobiť tak mali na pokyn prokurátora KP v Bratislave Juraja Chyla, ktorý dozoruje aj obvinenie odchádzajúceho policajného prezidenta Petra Kovaříka.