Rúška, karanténa, samotestovacie balíčky. Takéto pravidlá platia po novom v školách

3.9.2021 07:00

V prvý školský deň prišla do relácie Tak takto?! štátna tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Síthová. Povedala viac o tom, aký bude nový školský rok, koho sa týka karanténa a ako chce rezort minimalizovať šírenie nákazy.

trieda škola prváci 1140px (TASR/Radovan Stoklasa)
Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Sľub vlády platí

Svetlana Síthová potvrdila slová ministra školstva Branislava Gröhlinga, že školy sa v tomto školskom roku zatvárať nebudú. "Zatvárajú sa iba triedy," zdôraznila s tým, že plošné riešenia z prvej a druhej vlny sa už nevrátia. "Sľub, ktorý dala vláda, minister školstva aj premiér, že školy budú prioritou, sa teda zrealizuje," povedala Síthová.

V školách sa počíta v prípade kontaktu s nakazeným so 14-dňovou karanténou. Podľa štátnej tajomníčky tieto podmienky nevzišli z rezortu školstva, ale z Úradu verejného zdravotníctva SR. Síthová chápe, že 14 dní je veľa. Vysvetlila, že na ministerstve zisťovali, ako sú na tom ostatné krajiny. Ako povedala, maximálny počet dní karantény bol desať. Ministerstvo preto navrhuje počet dní znížiť aj na Slovensku. "To je podmienka, ktorú vkladáme a chceme presadiť," zdôraznila. 

Zaočkovaní učitelia

Síthová spresnila, že karanténa je nariadená po tom, ako sa žiak či žiačka dostane do priameho kontaktu s pozitívnym, buď so spolužiakom, alebo s vyučujúcim - vtedy sa odchádza na 14 dní do karantény. "Toto sa ale netýka žiakov a žiačok, ktorí koronavírus prekonali, čiže majú protilátky, alebo sú zaočkovaní. Oni spadajú do výnimky," vysvetlila.

Štátna tajomníčka priznala, že pri balíčkoch na samotestovanie, ktoré rezort ponúkol rodičom školákov, dopyt výrazne prevýšil zásoby ministerstva. Tieto balíčky sú však podľa nej veľmi veľké a tak vznikol problém s ich uskladnením.

Síthová ocenila, že miera zaočkovanosti učiteľov je oproti populácii "výrazne vysoká". "Aj keby sa učitelia dostali do kontaktu s pozitívnym žiakom, tak u nich platí výnimka z karantény," povedala tajomníčka. Zároveň pripomenula, že cez prázdniny rezort vyvíjal viacero aktivít na podporu očkovania a vyslal aj špeciálnu mobilnú očkovaciu jednotku.

Kto potrebuje rúško

Nevyhnutným doplnkom na školách sú aj rúška či respirátory. Povinnosť nosenia rúšok sa netýka detí do šesť rokov v materských školách, ani detí, ktoré chodia na povinné predprimárne vzdelávanie či tých, ktoré sa nachádzajú v autistickom spektre, trpia mentálnym znevýhodnením a poruchami sluchu. Síthová vysvetlila, že tieto deti potrebujú vnímať tvár celostne, prípadne odozierajú reč z pier. 

Síthová zopakovala, že rúška sú dôležité pre minimalizovanie šírenia nákazy a ich nosenie je na školách pre väčšinu detí a vyučujúcich nutné. "Aj toto je opatrenie v rámci bezpečnosti, nie kvôli tomu, že si to niekto vymyslel," zdôraznila.

Celú reláciu Tak takto?! si môžete pozrieť tu:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok