Zelenina, ktorá nepatrí do mikrovlnnej rúry: Cviklu či čili papričky radšej nikdy nezohrievajte
Mikrovlnná rúra bol bez pochyby revolučný vynález, ktorý gazdinky používajú už 75 rokov. Tak sme si na tohto kuchynského pomocníka zvykli, že v ňom zohrievame takmer každé jedlo, no nie každé sa na to hodí. Obzvlášť zelenina môže takto tepelne upravená narobiť viac škody ako osohu.
Určité typy zeleniny sa môžu tepelne upravovať na sporáku, teda prirodzeným spôsobom, ale ich ďalšie ohrievanie v mikrovlnnej rúre sa neodporúča. Na tieto druhy by ste si mali dávať pozor.
Cvikla a zeler
Tieto dva typy koreňovej zeleniny sú síce vhodné na prípravu viacerých varených pokrmov, no ak ich odložíte do chladničky, následne si ich zohrejte radšej na sporáku. Cvikla i zeler obsahujú dusičnany, ktoré sa pod vplyvom vĺn z mikrovlnky údajne menia na karcinogénne látky.
Špenát
Ak ste si nazbierali čerstvé listy špenátu, z ktorých ste neskôr pripravili polievku či prívarok, opäť by nemal ísť do mikrovlnky. Dôvod je rovnaký ako pri predchádzajúcej zelenine. Dusičnany sa v nej menia na nebezpečné nitrozamíny. Neplatí to však v prípade, že ste si kúpili klasický, potravinársky upravovaný špenátový pretlak.
Huby
Síce ide o samostatnú kategóriu, ktorú neradíme k zelenine, ale princíp tepelného ohrievania je pri hubách veľmi podobný. V mikrovlnnej rúre sa mení prirodzené zloženie bielkovín v hríboch, a tak je lepšie jednak zohriať ich na plameni, ale najmä spotrebovať ich čerstvé, do 24 hodín od varenia.
Čili papričky
A napokon celkom iný prípad sú štipľavé papričky, ktorým sa nestane v mikrovlnke nič, no vy asi nebudete nadšení pri ich konzumácii, keďže štipľavá látka kapsaicín sa znásobí.