Tresty v kauze zneužitia Vojenského spravodajstva v Česku platia, rozhodol súd

1.9.2021 07:19

Český najvyšší súd zamietol dovolanie Jany Nečasovej a ďalších troch odsúdených v kauze zneužitia Vojenského spravodajstva. Podmienečné tresty, ktoré v prípade udelil pražský mestský súd, teda platia, informovala v utorok Česká televízia.

súd spravodlivosť rozsudok spravodlivosť kladivko 1140px (SITA/AP)
Foto: SITA/AP

Najvyšší súd spresnil, že o dovolaní rozhodol už v máji, vtedy, ale ešte neoznámil, k akému záveru dospel. Na najvyšší súd sa niekdajšia šéfka kabinetu predsedu vlády Jana Nečasová, bývalí riaditelia Vojenského spravodajstva Milan Kovanda a Ondrej Páleník a bývalý spravodajca Jan Pohůnek obrátili v roku 2019, keď mestský súd vyniesol právoplatný verdikt.

Nečasová dostala trojročný podmienečný trest a desaťročný zákaz činnosti v štátnej správe. Kovandu potrestal súd dvojročnou podmienkou a sedemročným zákazom činnosti v spravodajských službách a bezpečnostných zboroch. Páleník dostal dva a polročný trest s podmienkou a osemročným zákazom činnosti a Pohůnek 20-mesačný podmienečný trest spojený so zákazom činnosti na šesť rokov.

Mestský súd svojím verdiktom v roku 2019 sprísnil pôvodný rozsudok Obvodného súdu pre Prahu 1. Ten uznal obžalovaných za vinných. Pôvodne udelené tresty - v rozpätí 18 mesiacov až dvoch rokov a päťročné zákazy činnosti - však považoval odvolací senát za neprimerane mierne. Zároveň však nenašiel dôvody pre uloženie nepodmienečných trestov.

V prípade išlo o to, že Jana Nečasová (vtedy Nagyová) nechala v roku 2012 Vojenským spravodajstvom sledovať Radku Nečasovú, ktorá v tej dobe bola manželkou vtedajšieho premiéra Petra Nečasa. Podľa súdu sa snažila dokázať, že má milenca.

Prípadom sa súdy zaoberali veľmi dlho. Prvýkrát vyriekol už v roku 2014 obvodný súd podmienečné tresty trestným príkazom, proti nemu však podali obžalovaní odpor. Následne ich súd v hlavnom konaní oslobodil spod obžaloby.

Na jeseň 2017 dostali obžalovaní podmienečné tresty, ktoré odvolací súd po roku a pol sprísnil. Najvyšší súd zamietol dovolanie rok po tom, ako sa ku kauze vyjadril z iného uhla. Rozhodol, že odpočúvania boli v tomto prípade obstarávané nelegálne.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok