Kovařík vo funkcii policajného prezidenta končí, je však pripravený ďalej bojovať
Policajný prezident Peter Kovařík sa na tlačovej besede vyjadril k svojmu pôsobeniu v policajnom zbore a podozreniam, ktoré znepokojujú politikov aj verejnosť. Vyhlásil, že odchádza z čela polície, trvá však na tom, že je nevinný.
Trvá na svojej nevine
Kovařík podľa svojich slov už doručil na Ministerstvo vnútra SR podpísanú žiadosť o skončenie pracovného pomeru. Svoj koniec vo funkcii navrhol na 15. septembra, pretože chce počkať do konca pápežovej návštevy. Vedením polície by podľa Kovaříka po jeho odchode mala byť dočasne poverená súčasná prvá viceprezidentka Jana Maškarová.
Kovařík povedal, že dôvodom jeho odchodu z postu šéfa polície je to, že celú kariéru bojoval za vyššiu dôveryhodnosť policajného zboru. "Musím rešpektovať stav, ktorý je, a ten stav je, že som obvinený," povedal s tým, že rovnako by sa k svojim podriadeným v prípade obvinenia zachoval aj on sám.
Zdôraznil, že musí platiť jeden meter pre všetkých, zároveň však trvá na svojej nevine. "Som si vedomý zodpovednosti za svoje rozhodnutie, ktoré som urobil v čase, keď prebiehal zásah a som pripravený brániť sa," deklaroval. "Tak, ako je opísaný skutok, nie je trestným činom," vyjadril sa.
Odchod do civilu
Kovařík chce po vzdaní sa funkcie policajného šéfa odísť z Policajného zboru do civilu. Vedením polície by po jeho odchode mala byť dočasne poverená súčasná prvá viceprezidentka Jana Maškarová. "Chcem si oddýchnuť, žiť normálny život a posunúť sa ďalej," vyhlásil s tým, že neodchádza z polície s "horkosťou".
Verí, že za jeho vedenia sa na polícii podarilo zaviesť systémové opatrenia a pripraviť reformy, ktoré treba dotiahnuť. Poďakoval sa členom Národnej kriminálnej agentúry. Tvrdí, že si Slovensko nepamätá toľko závažných káuz, ktoré boli v poslednom období riešené. "Ja týmto ľuďom dôverujem. Nevidel som doteraz nič, čo by ich spochybňovalo z pohľadu, že by mali niekoho ovplyvňovať," poznamenal.
Cítil určité tlaky
Policajný prezident uviedol, že pociťoval isté tlaky na políciu a on bol akoby ich "katalyzátorom". Vnímal veľké napätie v politickom spektre, a to aj v prípade opozičných i koaličných strán. Deklaruje však, že u ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) mal plnú podporu.
Aj na utorkovej tlačovej konferencii viackrát zopakoval, že podľa neho zásah policajnej inšpekcie nezmaril, ale zisťoval, či boli dodržané pravidlá. "Rozhodoval som sa tak, aby som zachoval zákonnosť," deklaroval.
Obvinenie prokuratúry
Krajská prokuratúra v Bratislave obvinila 26. augusta Kovaříka zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Mal zmariť prebiehajúci zásah zadržiavania, ako aj vykonanie trestnoprocesných úkonov s obvinenými osobami Matejom Zemanom a Petrom Petrovom. Kovařík obvinenie odmieta.
Šéf polície vyzval prokuratúru, aby začala trestné stíhanie pre uniknutie dokumentu o vznesení mu obvinenia na verejnosť. Poukázal na to, že uznesenie nikomu neodovzdal, nekopíroval a nezverejnil.
Kovařík bol od septembra 2020 poverený dočasným riadením Policajného zboru. Koncom januára 2021 ho po výberovom konaní do funkcie prezidenta Policajného zboru vymenoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).