Hrčky v prsníku sú normálne. Sledujte iné zmeny, ktoré znamenajú chorobu

Samovyšetrenie prsníkov alebo vyšetrenie „na vlastnú päsť“ je dôležitým spôsobom, ako nájsť včas rakovinu prsníka, keď je väčšia pravdepodobnosť úspešnej liečby. Stále neexistuje jeden unikátny test, ktorý by včas odhalil všetky rakoviny prsníka, no samovyšetrenie v kombinácii s inými skríningovými metódami zvyšuje pravdepodobnosť včasnej detekcie.

Hrčky v prsníku sú normálne. Sledujte iné zmeny, ktoré znamenajú chorobu
Foto: Pexels

Je to užitočný a dôležitý skríningový nástroj, najmä ak sa používa v kombinácii s pravidelnými vyšetreniami u lekára, mamografiou a v niektorých prípadoch s ultrazvukom alebo MRI. Každý z týchto skríningových nástrojov funguje iným spôsobom a má svoje silné a slabé stránky. Samovyšetrenie prsníkov je pohodlná, bezplatná metóda, ktorú môžete vykonávať v každom veku. 

Čo robiť, ak nájdete hrčku

Ak si myslíte, že cítite hrčku v prsníku, neprepadajte panike. Väčšina žien má nejaké hrudky alebo hrudkovité oblasti v prsníkoch a väčšina hrudiek sa ukáže byť benígna (nerakovinová). Existuje niekoľko možných príčin nerakovinových hrudiek, vrátane normálnych hormonálnych zmien, benígneho stavu prsníka alebo úrazu.

prsia rakovina Foto: Pexels

Neváhajte zavolať lekárovi, ak ste si všimli hrudku alebo inú zmenu prsníkov, ktorá je nová a znepokojujúca. Vždy však počkajte na ďalší menštruačný cyklus, môže sa stať, že hrudka alebo iná zmena prsníkov zmizne sama. 

Urobte z toho rutinu

Čím viac budete skúmať svoje prsia, tým viac sa o nich dozviete a bude pre vás jednoduchšie rozoznať, či sa niečo zmenilo. Skúste sa vyšetrovať sama aspoň raz za mesiac, aby ste sa zoznámili s tým, ako vaše prsia bežne vyzerajú a ako sa cítia. Vyšetrite sa niekoľko dní po skončení menštruácie, kedy sú prsia najmenej opuchnuté a citlivé. Ak už nemáte menštruáciu, vyberte si deň, ktorý si ľahko zapamätáte, napríklad prvý alebo posledný deň v mesiaci.

Spoznajte všetky oblasti svojich prsníkov. Horná, vonkajšia oblasť - v blízkosti podpazušia - má tendenciu mať najvýraznejšie hrčky. Spodná polovica prsníkov ich má väčšinou najmenej. Oblasť okolo bradavky má skôr malé zrniečka.

prsia rakovina Foto: Pexels

Začnite si písať denník, do ktorého si budete zaznamenávať zistenia vlastných skúšok prsníkov. Môže to byť akási malá mapa vašich pŕs s poznámkami o tom, kde ste cítite hrudky alebo nepravidelnosti. Zvlášť na začiatku vám to môže pomôcť zapamätať si z mesiaca na mesiac, čo je „normálne“ a čo nie pre vaše prsia. Nie je neobvyklé, že sa hrudky v určitých obdobiach mesiaca objavia, ale potom zmiznú, pretože sa vaše telo mení s menštruačným cyklom (ak ešte menštruujete).

Päť krokov k samovyšetreniu prsníkov:

Krok 1: Prezrite si prsia v zrkadle s vystretými ramenami a rukami v bok. Čo hľadať?

  • Prsia, ktoré majú obvyklú veľkosť, tvar a farbu
  • Prsia, ktoré sú rovnomerne tvarované bez viditeľného skreslenia alebo opuchu

Ak spozorujete niektorú z nasledujúcich zmien, upozornite na to lekára:

  • Vydutie kože
  • Zatlačená bradavka 
  • Začervenanie, bolestivosť, vyrážka alebo opuch

Krok 2: Zdvihnite ruky a hľadajte rovnaké zmeny.

Krok 3: Stlačte si bradavky či vám z nich nevyteká tekutina, môže byť vodnatá, mliečna, žltá alebo aj krvavá.

Krok 4: Ľahnite si na chrbát, pravou rukou nahmatajte ľavý prsník a potom ľavou rukou pravý prsník. Použite kruhový pohyb. Prstami pohybuje hore a dole, uistite sa, že cítite tkanivo až vo vnútri prsníkov, použite na to iba stredný tlak. 

Krok 5: Nakoniec si nahmatajte prsia, keď stojíte alebo sedíte. Mnoho žien si lepšie prehmatá prsia, keď sú vlhké a pokožka je klzká. Vyskúšajte preto samovyšetrenie v sprche. 

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok