Riziko krvných zrazenín je po prekonaní koronavírusu oveľa vyššie ako po očkovaní

27.8.2021 15:50

Riziko krvných zrazenín alebo stav trombocytopénie, keď má pacient znížené množstvo krvných doštičiek, je po prekonaní ochorenia Covid-19 vyššie než po očkovaní vakcínou AstraZeneca. Vyplýva to zo štúdie, ktorá skúmala takmer 30 miliónov ľudí.

Riziko krvných zrazenín je po prekonaní koronavírusu oveľa vyššie ako po očkovaní
Foto: TASR/AP

Pozorovali milióny ľudí

Aj pri vakcínach od spoločnosti Pfizer/BioNTech je riziko problémov s obehovou sústavou nižšie ako po prekonaní koronavírusu. Faktom zostáva, že po podaní oboch vakcín je tu možnosť rizika cievnych a žilných problémov, no po prekonaní Covidu je toto riziko oveľa vyššie a dlhšie trvá, uviedol tím vedcov z Oxfordskej univerzity v článku, ktorý bol publikovaný v odbornom časopise The British Medical Journal.

Autori štúdie skúmali zdravotné komplikácie, ktoré sa objavili do 28 dní od podania prvej dávky vakcín AstraZeneca a Pfizer/BioNTech. Dospeli k záveru, že na každých desať miliónov ľudí zaočkovaných AstraZenecou pripadá 107 prípadov trombocytopénie, 66 prípadov hlbokej žilnej trombózy a sedem prípadov mozgovej žilnej trombózy. Po prekonaní Covidu-19 bolo riziko trombocytopénie až deväťkrát vyššie a možnosť vzniku žilnej trombózy narástla až o 200-krát.

Na každých desať miliónov ľudí, ktorí dostali prvú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech pripadalo 143 prípadov cievnej mozgovej príhody. Po prekonaní koronavírusu je však riziko mozgovej mŕtvice 12-krát vyššie než po podaní vakcíny. Prekonanie koronavírusu podľa vedcov viedlo k celkom 934 prípadom trombocytopénie, 12 614 prípadom hlbokej žilnej trombózy a 1699 prípadom cievnej mozgovej príhody.

Poznať riziká je dôležité

Autori štúdie skúmali záznamy od zhruba 29 miliónov ľudí, ktorí dostali prvú dávku jednej z proticovidových vakcín medzi decembrom 2020 a aprílom 2021 a dáta od viac ako 1,8 milióna ľudí, ktorí v tej dobe prekonali nákazu koronavírusom.

Podľa hlavnej autorky štúdie Julie Hippisleyovej-Coxovej je dôležité, aby ľudia poznali riziká očkovania, ale zároveň by mali vedieť, že riziká po prekonaní nákazy sú vyššie. Jej kolega Aziz Sheikh dodal, že štúdia jasne potvrdila výhody očkovania.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok