Stopy TNT sa vo vraku poľského prezidentského špeciálu nenašli
Zvyšky výbušnín našli poľskí vyšetrovatelia vo vraku vládneho lietadla, ktoré sa pred dvoma rokmi zrútilo pri ruskom meste Smolensk a v ktorom zahynul poľský prezident Lech Kaczynski a 95 ďalších vplyvných predstaviteľov krajiny. Informoval o tom dnes denník Rzeczpospolita.
Výbušniny v lietadle?
Denník bez uvedenia zdrojov napísal, že prokurátori a odborníci na výbušniny, ktorí skúmali trosky lietadla v Rusku, našli stopy TNT (trinitrotoluénu) a nitroglycerínu v krídlach aj v kabíne stroja, vrátane 30 sedadiel.
Zvyšky výbušnín sa podľa denníka našli takisto v oblasti, kam sa 30. apríla 2010 počas približovacieho manévru na malé letisko neďaleko Smolenska stroj Tu-154 zrútil.
Rusi hovorili o vine poľskej posádky
Ruskí vyšetrovatelia pripisovali vinu za nehodu poľskej posádke, pretože sa pokúsila pristáť v hustej hmle. Ich poľskí kolegovia pritom však vyhlásili, že ruskí leteckí dispečeri nemali povoliť lietadlu pokus o pristávací manéver.
Niektoré pravicové zoskupenia v Poľsku, vrátane hlavnej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), odmietli zistenia ruskej strany. Tvrdili, že havária mohla byť atentátom na prezidenta Kaczynského a politických i vojenských lídrov, ktorí s ním leteli.
Vyšetrovatelia vo svojich oficiálnych správach uviedli, že nenašli dôkaz o účasti tretích strán na leteckej havárii.
Vyšetrovatelia však podľa poľského denníka Rzeczpospolita nevylúčili možnosť, že stopy výbušnín pochádzajú z nevybuchnutých bômb z druhej svetovej vojny, ktoré mohli zostať v oblasti pádu lietadla.
Szelag konštatoval, že informácie zverejnené novinami si vyžadujú upresnenie, obsahujú celý rad nepravdivých alebo minimálne nepresných tvrdení a neopodstatnené špekulácie.
Expremiér Jaroslaw Kaczynski, brat-dvojča tragicky zosnulého prezidenta Lecha Kaczynského, ktorý je v súčasnosti lídrom opozičnej strany Právo a spravodlivosť, vyzval dnes vládu premiéra Donalda Tuska v svetle predmetných informácií poľskej tlače a stanoviska prokuratúry, na rezignáciu.
Súčasne avizoval návrh na zvolanie mimoriadneho zasadania parlamentu, na ktorom by poľský generálny prokurátor Andrzej Seremet mal oboznámiť zákonodarcov so všetkými známymi faktami z vyšetrovania kauzy.