Detaily o prevoze Slovákov z Afganistanu poskytnúť nemôžu, k utečeneckej kríze zasadne koaličná rada
Slovensko je zapojené do procesu bezpečného prevozu občanov SR, ako aj Afganistanu. V stredu to povedal premiér Eduard Heger s tým, že viac detailov z bezpečnostných dôvodov nemôže poskytnúť.
Dodal, že "veci sa dejú". O prípadnej utečeneckej kríze má podľa jeho slov rokovať koaličná rada na budúci týždeň, keďže ide o politické rozhodnutia.
"Pre nás bolo teraz dôležité urobiť bezpečnostné kroky, čiže záchrana obyvateľstva a bezpečný presun. Tomu sme venovali všetko úsilie, to sa vlastne aj teraz deje," povedal na tlačovej konferencii Heger. Na otázky o vyslaní špeciálu do Afganistanu povedal, že "veci sa dejú". O detailoch bude podľa neho informovať rezort obrany. "Sme zapojení do procesu bezpečného prevozu občanov, či už SR, alebo aj Afganistanu," ozrejmil.
Heger si nemyslí, že za situáciu v Afganistane môže aj zlyhanie tajných služieb. Celú situáciu považuje za prekvapivú, vyvoláva podľa neho veľa otázok. O politickom nastavení majú rokovať koaliční partneri. "Veľmi rýchlo sa zhoršujúca v Afganistane vyvoláva veľké procesy. Budeme mať k tomu budúci týždeň zasadnutie koaličnej rady, pretože akékoľvek kroky sú v prvom rade politické kroky," odpovedal na otázku novinárov, či je Slovensko pripravené na migračnú krízu a utečencov.
Ešte v utorok 17. augusta informoval šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok o tom, že stále pracujú na tom, aby náš slovenský vojenský špeciál prišiel do Kábulu a mohol odtiaľ prioritne odviezť slovenských občanov.
Bojovníci Talibanu v nedeľu 15. augusta obsadili afganské hlavné mesto Kábul a zosadili vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a NATO. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol z krajiny. Z Kábulu sa v súčasnosti snažia dostať tisícky ľudí. Mnoho západných štátov tam uzavrelo svoje ambasády a evakuuje svojich občanov i miestnych spolupracovníkov.