Nevhodná teplota vody, v ktorej sa kúpete vás môže aj zabiť
Opaľovací krém a záchranná vesta by mohli byť na vrchole krátkeho zoznamu, vďaka čomu zostať vo vode v bezpečí, je tu však ešte jedna vec, na ktorú by ste si mali dávať pozor, a tou je teplota vody. Plávanie spotrebúva veľa energie a ak teplota vody nie je v určitom rozmedzí, nedovolí vášmu telu správne fungovať, čo môže viesť k vážnym problémom.

Vyhovujúce teploty
Váš vek, hmotnosť aj spôsob plávania (pokojné alebo dynamické) určujú teplotu, ktorú telo považuje za bezpečnú. Pri bežnom kúpaní sa, by mala byť teplota od 25 do 27°C. Pre deti a starších ľudí sa odporúčajú vyššie teploty, v rozmedzí od 27 do 30°C. Pre ľudí s obezitou by mala mať voda maximálne do 30°C, zatiaľ čo tehotné ženy vyžadujú teploty nižšie, okolo 28°C. Samozrejme, hovoríme o zdravých plavcoch. Ak máte nejaké zdravotné problémy, poraďte sa so svojím lekárom, aby určil správne teploty presne pre vás.

Teplotný šok
Studená voda ohrieva vaše telo 25-krát rýchlejšie ako studený vzduch. Keď sa k tomu pridá fyzicky vyčerpávajúca povaha plávania, rýchlym tempom strácate telesné teplo. Extrémne studená voda – okolo 10°C alebo menej, môže viesť k teplotnému šoku. Dochádza k nemu, keď je telo ohromené extrémnym chladom, môžete dostať infarkt, minimálne však ísť do bezvedomia, ktoré môže viesť k utopeniu sa. Vaše telo reaguje na náhly ponor do studenej vody tým, že nedobrovoľne lapáte po dychu. Určite ste to už v chladnej vode zažili. Ak sa rýchlo ocitnete pod vodou, môže to spôsobiť vaše utopenie skôr, ako sa dostanete nad hladinu.

Podchladenie (hypotermia)
Dochádza k nemu vtedy, keď telo stráca teplo rýchlym tempom. Aj keď na podchladenie potrebujete dlhší čas ako na teplotný šok, môže byť rovnako závážné. Dlhodobé pôsobenie studenej vody zníži vašu telesnú teplotu. Čím nižšie sa dostane, tým pomalšie môže telo fungovať. Akonáhle vaša vnútorná teplota klesne na 33°C, nebudete môcť používať ruky a nohy. Aj vaše mentálne funkcie sa začnú zhoršovať. Pri 26°C sa môžete dostať do bezvedomia a utopiť sa.

Prehriatie (hypertermia)
Na druhej strane podchladenia je prehriatie. K tomu dochádza, keď je voda príliš horúca. Dlhodobé plávanie pri vysokých teplotách neumožňuje telu poriadne sa ochladiť. Medzi vedľajšie účinky patrí nevoľnosť, točenie hlavy, dehydratácia alebo úpal. Ak plánujete viac dynamicky plávať, k tomu je potrebná chladnejšia voda, aspoň pod 27°C.

Do vody vždy bezpečne
Aj keď si pri najbližšom plávaní nebudete brať do vody teplomer, existujú pravidlá, vďaka ktorým bude pre vás kúpanie bezpečnejšie. Do vody vstupujte pomaly, aby ste ju otestovali, nesnažte sa do nej okamžite ponoriť. Ak vám je nevoľno alebo sa vám točí hlava, dajte si pauzu, aby ste sa ochladili. Áno, aj pri plávaní musíte dostatočne piť a byť dobre hydratovaní.
Mimosezónne teploty vody môžu byť nebezpečné a hoci ste napr. na lodi a neplánujete ísť dostať do vody, môže dôjsť k nehode. Vezmite si preto so sebou teplé oblečenie, aby ste znížili účinky teplotné šoku v prípade takéhoto náhodného vystavenia sa studenej vode. Nezabudnite! To, že je vonku teplo, neznamená, že je teplá aj voda.