Pandémia ani zďaleka nekončí. Po delte môžu prísť iné varianty, varuje epidemiológ
Uznávaný epidemiológ Larry Brilliant nemá dobré správy - pandémia ešte ani zďaleka nekončí. Len malé percento svetovej populácie je totiž zaočkované. Na druhej strane tu však máme vakcíny, ktoré sú účinné aj na vysoko nákazlivý delta variant.
Zaočkovaných je stále málo
Larry Brilliant bol súčasťou tímu WHO, ktorý pomohol eliminovať kiahne. Teraz pre americkú televíziu CNBC povedal, že delta variant môže byť tým najinfekčnejším vírusom v histórii ľudstva. Posledné mesiace s ním bojuje viacero krajín, nárasty infikovaných hlásia USA, India, Čína, ale aj Európa, Afrika či Ázia. Delta znepokojuje mnohých odborníkov.
WHO vyhlásila celosvetovú pandémiu ochorenia Covid-19 v marci minulého roka po tom, ako sa vírus rozšíril z Číny. Dnes je už situácia iná. Dobrou správou podľa Brillianta je najmä to, že máme vakcíny, ktoré sú účinné aj proti delta variantu.
Stále však máme celosvetovo zaočkovaných len okolo 15 % ľudí, viac ako 100 krajín má dokonca menej ako 5 % zaočkovanosť. "Myslím, že sme ešte stále bližšie k začiatku pandémie ako k jej koncu," uviedol Brilliant, ktorý založil aj agentúru na poradenstvo v čase pandémie. "Pokiaľ nezaočkujeme každého vo viac ako 200 krajinách, stále budeme bojovať s novými variantmi," povedal s predpokladom, že koronavírus tu s nami už zostane navždy, ako napríklad chrípka.
Čo môže prísť po delte?
Brilliant tiež vypracoval vlastný model toho, ako rýchlo sa rozšíri delta variant a čo nás po ňom ešte môže čakať. Rýchlosť nakazenia sa týmto variantom je tak vysoká, že čoskoro sa už možno ani nebude mať na koho preniesť. Napríklad v Británii a Indii sa čísla dlho držali vysoko a následne o niekoľko mesiacov skokovo klesli. "To môže znamenať, že delta je skôr šesťmesačným fenoménom, ako dvojročným. Musím však varovať ľudí, že toto je stále len delta variant, môžu po ňom prísť aj ďalšie," dodal.
Podľa neho je však malá pravdepodobnosť, aby sa vyvinul akýsi "super variant" proti ktorému by nefungovali ani vakcíny. Nemožno to však úplne vylúčiť. "Ak by k niečomu podobne katastrofickému aj malo dôjsť, musíme urobiť všetko pre to, aby sme tomu zabránili. A to znamená zaočkovať všetkých, nielen v rodine či vo vašom susedstve, ale po celom svete," uviedol.
Uvažuje sa aj nad treťou dávkou
Niektoré krajiny uvažujú už aj nad treťou dávkou vakcíny. Nechýba medzi nimi ani Slovensko, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský avizoval vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať otázkou preočkovania. WHO naopak krajiny vyzvalo, aby ešte počkali. Čo na to epidemiológ Brilliant?
Podľa neho je jedna skupina, ktorá takúto dávku potrebuje ihneď, a to ľudia starší ako 65 rokov, ktorí boli zaočkovaní pred viac ako šiestimi mesiacmi a majú oslabený imunitný systém. "Je to práve táto kategória ľudí, u ktorej sme zaznamenali tvorbu nových mutácií," uviedol epidemiológ s tým, že tretia dávka u týchto ľudí by mala byť jednou z priorít. Rovnako je vraj dôležité aj to, aby sa vakcíny dostali do krajín, ktoré k nim doteraz nemali ľahký prístup.