Štvorkajak vybojoval pre Slovensko bronz. Tvrdá robota sa vyplatila, hovorí Baláž
Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček, Adam Botek získal na OH 2020 bronzovú medailu v K4 na 500 m. Vo finále finišoval tretí so stratou 1,315 s na víťazných Nemcov Maxa Rendschmidta, Ronald Rauheho, Toma Liebschera a Maxa Lemkego. Striebro putuje do Španielska.
Štvrtý cenný kov
Pre výpravu SR je to štvrtý cenný kov v Tokiu. Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková sa stala olympijskou šampiónkou v trape, na striebornej pozícii skončili vodný slalomár Jakub Grigar v K1 a golfista Rory Sabbatini.
Káštvorka sa v Tokiu postarala o piaty olympijský kov pre slovenskú rýchlostnú kanoistiku v ére samostatnosti. Na OH 2016 v Riu de Janeiro i na OH 2008 v Pekingu získala slovenská vlajková loď striebro, na OH 2004 v Aténach bola bronzová - vždy na 1000 m trati. Pri všetkých úspechoch bol Vlček, desaťnásobný majster sveta a jedenásťnásobný európsky šampión sa na rekordnej šiestej olympiáde dočkal štvrtého olympijského kovu.
Vo finále kráľovskej disciplíny na OH 2020 v Tokiu sa potvrdili papierové predpoklady a už po úvodnej 250-ke bolo jasné, že o titul si to rozdajú Nemci a Španieli. Slováci potvrdili oprávnenosť medailových ambícií a vďaka skvelému záveru finišovali na bronzovej pozícii pred reprezentantmi Ruského olympijského výboru. Pre Baláža s Botekom je to prvá olympijská medaila, Myšák bol členom striebornej lode v Riu.
Najkrajší deň i tvrdá drina
Pre Vlčeka má medaila z OH 2020 špecifickú príchuť. Do tokijskej K4 sa nominoval až vďaka internej kvalifikácii, v ktorej na bratislavskom Zemníku zdolal v rozstrele Csabu Zalku. Vlani mu hrozilo, že príde o šiestu olympiádu. Počas nohejbalu totiž utrpel komplikovanú zlomeninu nohy, no OH 2020 napokon preložili na rok 2021 pre pandémiu koronavírusu.
"Je to obrovská úľava, tlak a stres bol obrovský. Vedeli sme, že máme na to, aby sme získali bronz. Po štarte sa nám to všetko premietlo, sme šťastní, že sme získali medailu. Verím, že moje úspechy budú inšpiráciou pre mladých kajakárov," uviedol 39-ročný Vlček.
Olympijskú štafetu prevezmú Francúzi. Na Eiffelovke bude viať vlajka veľká ako futbalové ihrisko
Baláž berie cenný kov ako odmenu za vynaloženú drinu. "Tvrdá robota, ktorú sme odviedli od získania olympijských miesteniek, sa nám vyplatila. Obhájili sme medailové pozície z MS v Szegede i ME v Poznani. Je to niečo úžasné stáť na pódiu na olympiáde."
Pre Boteka je zisk bronzu náplasť za nevydarené vystúpenie v K2 na 1000 m, na tejto trati skončili s Balážom na desiatej pozícii. "Je to najkrajší deň v mojom živote. Dúfam, že sa nám bude takto dariť aj naďalej. Veľmi ma teší, že Erik získal na poslednej olympiáde v kariére štvrtý olympijský kov. Ideme si teraz užiť voľno." Myšák nechcel porovnávať dve olympijské medaily. "Ťažko povedať, ktorá chutí viac, preteky v Riu i Tokiu boli ťažké. Rozhodlo sa to až v záverečných metroch."
Športový riaditeľ sekcie hladkých vôd slovenskej kanoistiky Filip Petrla vyzdvihol najmä to, že sa slovenský štvorkajak dokázal podriadiť ťažkej príprave: "Všetci sme dúfali v tento výsledok, na medailu sme mysleli dva roky. Pre chalanov to bolo náročné. Mali obmedzené podmienky, zákaz pohybu a opatrenia, nemali sa kde vyventilovať. Mali syndróm leva v klietke, čakali len na to, kedy ich vypustíme na trať. Sme vďační, že sme to dokázali. Škoda, že nám nevyšla K2, ale aj Samo s Adamom vedeli, že sú tu najmä aby uspeli v K4."
finále - K4 mužov na 500 m:
1. Max Rendschmidt, Ronald Rauhe, Tom Liebscher, Max Lemke (Nem.) 1:22,219, 2. Saul Craviotto, Marcus Walz, Carlos Arevalo, Rodrigo Germade (Šp.) 1:22,445. 3. Samuel BALÁŽ, Denis MYŠÁK, Erik VLČEK, Adam BOTEK (SR) 1:23,534, 4. ROC 1:23,654, 5. Bielorusko 1:24,510, 6. Austrália 1:25,025, 7. Maďarsko 1:25,068, 8. Portugalsko 1:25,234