Pozor na vdýchnutie vody pri plávaní: Do pľúc sa dostanú aj smrteľné baktérie

Príznaky vody v pľúcach z plávania môžu mať fatálne následky, ak nie sú rozpoznané a ihneď liečené. Tekutina v pľúcach zvyčajne pochádza z fyziologických príčin, ako je napríklad pľúcny edém. Vie sa však nahromadiť aj z plávania. Voda, ktorú nechtiac prehltnete pri plávaní by mohla skončiť v pľúcach a spôsobiť ochorenia prenášané vodou.

Pozor na vdýchnutie vody pri plávaní: Do pľúc sa dostanú aj smrteľné baktérie
Foto: Pexels

Správne dýchanie

Plávanie je zdravá fyzická aktivita, ktorej sa môže venovať takmer každý, ale aj pri ňom existuje veľa rizík. Niektoré z menej známych sú riziká spojené s prehĺtaním vody. Začiatočníci a deti sú skôr náchylní na neúmyselné vdýchnutie vody, kým sa naučia plávať a zvládať techniky dýchania.

Naučiť sa správne dýchať, keď plávate, je nevyhnutné, pomáha vám to rozvíjať rytmus pri vykonávaní konkrétnych plaveckých spôsobov. Kľúčom k zabráneniu vstupu vody do úst je vydýchnuť, keď sa hlava blíži k vodnej hladine.

Tip: Neúmyselné vdýchnutie alebo "prehltnutie" vody počas plávania môže prispieť k rekreačnému ochoreniu z vody, ktoré môže byť vážne, niekedy aj smrteľné.

plavania Foto: Pexels

Voda v pľúcach vs. topenie

Nebojte sa, neexistuje nič také ako druhotné utopenie. Ak sa počas tréningu nadýchate vody a viete chodiť a rozprávať, nemôžete sa „utopiť“. To ale neznamená, že príznaky vody v pľúcach, ktoré sa objavia o niekoľko dní neskôr, by ste mali ignorovať. Nabratie vody do pľúc pri plávaní vás môže vystaviť choroboplodným zárodkom, ktoré môžu spôsobiť rekreačné ochorenie z vody.

Info plus: Rekreačná choroba z vody je všeobecný termín pre chorobu spôsobenú požitím vody.

pluca Foto: Pexels

Legionella je baktéria, ktorá spôsobuje typ zápalu pľúc všeobecne známy ako legionárska choroba. Aj keď je liečiteľná, ochorenie je potenciálne smrteľné pre ľudí s inými pľúcnymi problémami alebo pre ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém.

Teplá voda, ktorá nie je správne chlórovaná - napríklad voda nachádzajúca sa v nedostatočne vyčistených vírivkách, teplých bazénoch alebo vlažných jazerách - je skvelým miestom na objavenie legionell.

Tip: Buďte zvlášť opatrní, aby ste nevdýchli aj samotné výpary zo špinavej vody.

plavanie Foto: Pexels

Vyšetrenie pľúc

Ak ste inhalovali vodu a máte ťažkosti s rozprávaním alebo hlbokým dýchaním, poraďte sa s lekárom. Ak sa ťažkosti s dýchaním, kašeľ alebo iné príznaky vody v pľúcach objavia o niekoľko dní neskôr, je rovnako potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Lekár vás popočúva stetoskopom. Praskavý zvuk v pľúcach je spoľahlivým indikátorom toho, že sa v nich zhromaždila tekutina.

Ak ste plavecký začiatočník, vyhýbajte sa kúpaniu v prírodných jazerách. Namiesto toho sa držte miestneho bazéna, ktorý dodržiava pravidelný harmonogram čistenia. Zdokonaľujte svoje schopnosti, aby ste minimalizovali vdýchnutie vody do pľúc.

Témy: choroba
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok