Amazonský prales zažil najhorší jún od roku 2007. Satelity zachytili 2308 požiarov
Brazílsky Amazonský prales zaznamenal vo výskyte lesných požiarov najhorší jún od roku 2007, ukázali vo štvrtok údaje brazílskych vedcov. Naznačuje to ďalšie ničivé obdobie sucha v najväčšom dažďovom pralese na svete.
Organizácie pripisujú vinu prezidentovi
Národný ústav pre vesmírny výskumu uviedol, že jeho satelity zachytili minulý mesiac 2308 požiarov, čo je nárast o 2,3 percenta od júna 2020. Predchádzajúci rekord pre mesiac jún bol v roku 2007 s 3519 požiarmi.
Pochmúrna štatistika prišla po tom, čo aj tohtoročný máj priniesol najvyšší počet požiarov, 1166, a to od roku 2007, keď bol zaznamenaný najhorší máj.
Environmentálne organizácie pripisujú vinu za tento vývoj vláde brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý od svojho nástupu k moci v roku 2019 presadzuje komercializáciu Amazonského pralesa a mimovládne organizácie snažiace sa chrániť džungľu označuje za "rakovinu".
Nie je to prekvapením
"Zvýšený počet požiarov v Amazónii nie je prekvapením; je to dôsledok priamych, konkrétnych činov, ktoré povzbudzujú k nezákonnosti a oslabujú kontrolné orgány, ako napríklad 60-percentné zníženie rozpočtu na sledovanie požiarov pre rok 2021," uviedol Sociálny a environmentálny inštitút, ktorý monitoruje smerovanie vývoja v Amazonskom pralese.
Podľa ústavu zaznamenali v roku 2020 v brazílskom pralese 103.000 požiarov, čo je ročný nárast o takmer 16 percent. Odborníci pripisujú odlesňovanie v Amazónii deregulácii na trhu s pôdou pre poľnohospodárstvo. Bolsonaro sa medzinárodnému spoločenstvu zaviazal, že do roku 2030 zastaví nezákonné odlesňovanie.
Tento týždeň vláda zverejnila nariadenie zakazujúce štyri mesiace používať oheň ako metódu farmárčenia a poverila armádu hliadkovaním v Amazónii, čo má zabrániť páchaniu environmentálnych trestných činov, medzi ktoré patrí odlesňovania a protizákonná ťažba nerastného bohatstva.