FOTO Prestížne Krištáľové krídlo získalo 13 výnimočných osobností, udelili aj dve mimoriadne ocenenia

20.6.2021 23:29

Trinásť slovenských osobností z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry získalo v nedeľu večer ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2020.

Krištáľové krídlo
Foto: TASR/Jakub Kotian

O nových laureátoch v deviatich kategóriách a dvoch mimoriadnych ocenení v 24. ročníku rozhodli odborné poroty a Veľká porota Krištáľového krídla. Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prvou ocenenou v priestoroch historického Šimák Zámku Pezinok bola v kategórii filantropia Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením, ktorá sa dlhodobo venuje dobrovoľníctvu a bojuje za práva znevýhodnených športovcov.

Pavol Jakubec si odniesol cenu v kategórii hospodárstvo. Jeho meno stojí za známymi potravinárskymi firmami pod strechou koncernu IDC Holding, ktorý sa vyprofiloval ako jedna z najväčších a najstabilnejších potravinárskych firiem na Slovensku s medzinárodným dosahom.

Bebjak, Martikán i Klempa a Čekan

Herec, režisér, producent a scenárista Peter Bebjak získal ocenenie v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za film Správa, ktorý v roku 2020 Slovenská filmová a televízna akadémia nominovala na Oscara.

Ocenenie v kategórii šport udelila porota Michalovi Martikánovi, prvému olympijskému víťazovi v novodobej histórii Slovenska. Vodnému slalomárovi sa podarilo získať medailu v individuálnej disciplíne na piatich olympiádach za sebou.

Krištáľové krídlo Foto: Facebook.com/Krištáľové krídlo

V kategórii výtvarné umenie si ocenenie prevzali Jana Machatová a Peter Machata, tvorcovia autorského šperku, ktorí si svoj profil budujú aj v medzinárodných galériách vo Viedni či Paríži.

Dvojica Boris Klempa a Pavol Čekan, ktorá významne prispela v boji proti pandémii COVID-19 na Slovensku vývojom série certifikovaných PCR testov na detekciu vírusu SARS-CoV-2, získala Krištáľové krídlo v kategórii medicína a veda. Ocenenie im patrí za aktívnu účasť na kontrole šírenia vírusu pomocou testovania a darovania testov pre spoločnosť a za významný podiel na odbornom informovaní verejnosti o problematike pandémie.

Laureát vyzval na očkovanie

V kategórii inovácie a startupy patrí ocenenie Martinovi Hermanovi, zakladateľovi firmy Powerful Medical, ktorá sa zaoberá vývojom "deep-tech" technológii na diagnózu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení.

Martin Herman Foto: TASR/Jakub Kotian

Úspešná skladateľka Ľubica Čekovská si prevzala ocenenie v kategórii hudba za svetovú premiéru opery Impresario Dotcom. Komickú operu na Goldoniho námet uviedli v skrátenej adaptovanej podobe vlani v auguste v rámci festivalu Bregenzer Festtage.

V kategórii publicistika a literatúra získal Krištáľové krídlo literárny vedec a prekladateľ Marián Andričík za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený "raj" od Johna Miltona, ktorý prvýkrát vyšiel v slovenčine.

Udelili dve mimoriadne ceny

Porotcovia tento rok udelili dve mimoriadne ceny. Jednu získala odborníčka v oblasti normálnej a patologickej fyziológie, prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a zakladateľka Akademického centra výskumu autizmu na Slovensku profesorka Daniela Ostatníková, ktorá sa dlhodobo venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, vplyvu pohlavných hormónov na špecifické kognitívne schopnosti oboch pohlaví a v ostatných desiatich rokoch sa zaoberá výskumom etiológie autizmu.

Laureátom druhej mimoriadnej ceny je dramatik, spisovateľ, literárny a divadelný vedec a vysokoškolský profesor Karol Horák, ktorý v súčasnosti ešte stále aktívne i organizačne pracuje na Prešovskej univerzite. Patrí medzi významných tvorcov pôvodnej slovenskej drámy, je autorom vyše dvadsiatky pôvodných auditívnych diel. Podľa textov svojich diel vypracoval viacero scenárov televíznych filmov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok