Ako zistiť, či máte dobre vyvetranú miestnosť a nemôžete sa nakaziť?
Pomaly sa vraciame do úradov, kancelárií, kostolov a iných uzavretých priestorov. Napriek čiastočnej zaočkovanosti a individuálnej imunite, stále treba myslieť na to, že sa koronavírus šíri hlavne vzduchom a je ešte medzi nami. Priestor, kde sa nachádzame preto treba čistiť, vetrať a zdržiavať sa v interiéroch čo najmenej. Keď nemáte inej voľby a zdržiavať sa vo vnúti musíte, dajte si aspoň záležať na tom, že strávite čas v dobre vyvetranej miestnosti.
Už dávno vieme, že hlavným zdrojom prenosu infekcie covidu je úzky kontakt medzi ľuďmi a ich vystavenie kvapôčkam vírusu a inhalácia do dýchacieho systému, pri zakašľaní chorého človeka alebo kýchnutí. To znamená, že akonáhle sa vírus dostane do vzduchu, môže tam pretrvávať niekoľko minút až hodín a potenciálne infikovať ďalšie osoby aj potom, čo chorý opustí priestor.
Aj keď sa prenos vo vzduchu nejaví ako veľký problém, keď sme na čerstvom vzduchu, uzavreté priestory môžu zvýšiť pravdepodobnosť infekcie. Treba preto vziať do úvahy čas strávený v interiéroch. Ventilácia sa stáva dôležitým faktorom prevencie. Zlé vetranie v interiéroch totiž môže zvýšiť šírenie vírusu. Ani dobré vetranie nedokáže zastaviť šírenie vírusu, v kombinácii s maskami, sociálnym odstupom, správnou hygienou rúk a rutinnou dezinfekciou povrchov sa aspoň zníži prenosová rýchlosť. Ako teda môžete zistiť, či je vnútorný priestor dobre vetraný?
V miestnosti je dusno
Ak cítite neobvyklé dusno alebo puch, môže to byť prejavom nízkej úrovne vetrania. Odhalenie zle vetranej miestnosti nie je ale také jednoduché. Veľa látok, ktoré sa vedia hromadiť vo vzduchu necítime, vrátane vírusov, oxidu uhoľnatého, formaldehydu a iných nebezpečných častíc!
Vzduch necirkuluje
Vysoký stupeň pohybu vzduchu, najmä prievan, môže byť známkou zvýšeného vetrania alebo filtrácie. Ideálne prostredie je také, kde v interiéroch cirkuluje veľa čerstvého vonkajšieho vzduchu. Správne vetranie vyvedie častice vírusu z uzavretého priestoru a privedie čerstvý vzduch, ktorý nahradí ten vylúčený. Stručne povedané, čerpanie vonkajšieho vzduchu pomáha riediť všetky kontaminanty v budove, aj vírusy.
Otvorené dvere a okná sú asi najjasnejším znakom dobrého prirodzeného vetrania. Ale aj pri týchto bezpečnostných opatreniach môže byť výmena vzduchu nepostačujúca, ak nie je vonku ani vánok, alebo vnútorná a vonkajšia teplota vzduchu je podobná. Ako je to s používaním klimatizácie na zvýšenie ventilácie v interiéroch? Bohužiaľ, väčšina okenných klimatizácií recirkuluje iba vnútorný vzduch.
TIP: Neodporúča sa používať vnútorné zvlhčovače vzduchu.
Používate čističku vzduchu?
Slúži na čistenie a odstraňovanie prachových častíc. Môže pomôcť odstrániť aj vírusové častice zo vzduchu, ale iba v obmedzenom menšom priestore. Vždy zvážte kvalitu filtra. Zlatým štandardom sú vysokoúčinné filtre pevných častíc.
Môže UV svetlo zabiť koronavírus?
Vysokoúčinné filtre pevných častíc sa používajú v nemocniciach, v priemysle a v lietadlách na filtrovanie vzduchu pred recirkuláciou a dokážu odfiltrovať extrémne malé kvapôčky a aerosóly. Okrem filtrácie ponúkajú niektoré z týchto zariadení aj dezinfekciu ako sekundárny krok na zachytenie akýchkoľvek patogénov, ktoré unikli cez filter. Najspoľahlivejšou dezinfekčnou metódou je ultrafialové germicídne ožarovanie.
TIP: Vysoký stupeň pohybu vzduchu, najmä prievan, môže byť známkou zvýšeného vetrania alebo filtrácie.
Netreba zabúdať, že niektoré dezinfekčné metódy majú potenciál vytvárať ozón, ktorý môže byť zdraviu škodlivý. Pred zakúpením si pozrite zoznam nebezpečných čističiek vzduchu generujúcich ozón.
Ako ešte zvýšiť prirodzené vetranie:
Otvorte niekoľko okien alebo dverí, najlepšie na opačných koncoch miestnosti, aby ste zvýšili priečne vetranie
Otvorte najvyššie a najnižšie položené okná (najmä na rôznych poschodiach)
Umiestnite ventilátor tak, aby vzduchu neprúdil priamo z jednej osoby na druhú
TIP: Aj keď je prenosný čistič vzduchu užitočným nástrojom, sám vás nemôže chrániť pred zachytením koronavírusu. Nosenie masky, spoločenské odstupy a správna hygiena rúk sú najlepšou ochranou.