Vyrobte si domáci repelent, stačia vám na to bežne dostupné bylinky
S prichádzajúcou letnou sezónou a častejším pobytom v prírode mnohí riešime nepríjemný hmyz. Vyzbrojte sa proti komárom, muchám či kliešťom domácimi repelentmi, ktoré si ľahko dokážete vyrobiť z domácich surovín.
Niektoré repelenty z obchodu nám smrdia a cítime v nich množstvo chémie. To je jeden z dôvodov, prečo si vyrobiť domácu obranu proti hmyzu, o ktorej budeme vedieť každú zložku. A niekedy postačí jedna jediná ingrediencia.
Levanduľa
Pravá, nefalšovaná levanduľa má krásnu vôňu. Ak ju obľubujete i vy, potom si z nej natrhajte kvety, ktorými si počas sedenia večer na terasa potriete oblasť za ušami, na krku a zápästiach. Sú to miesta, kde výborne pulzuje krv, preto najviac lákajú komáre, ale táto fialová aromatická rastlinka ich určite odradí.
Rozmarín
Jednoduchým repelentom je aj výluh z rozmarínu. Niekoľko vetvičiek dajte do litra vody spolu s polievkovou lyžicou octu a prevarte. Vychladnutý roztok dajte do fľaštičiek s rozprašovačom, ktoré budete skladovať v chladničke.
Rozmarínový repelent funguje nielen proti otravnému lietajúcemu hmyzu, ale je dostatočne silný aj na to, aby fungoval proti kliešťom.
Citrusy
Ak vás viac ako komáre či muchy trápia kliešte, uvarte si repelent špeciálne proti nim. Do pollitra vody pridajte mix aspoň piatich citrusových plodov, napríklad citrón, limetku, pomaranč, alebo aj grepfruit či mandarínku. Plody by mali byť zbavené šupky a nakrájané na kolieska. Necháte ich variť asi hodinu a na záver precedíte.
Klinčeky
Jeden z najsilnejších domácich repelentov si môžete pripraviť aj z aromatických klinčekov. Približne 10 gramov tohto korenia zalejte 100 ml číreho alkoholu alebo liehu. Na výsledok si však musíte počkať dva týždne. Za ten čas výluh premiešavajte a skladujte na tmavom mieste pri izbovej teplote.
Keby sa vám nechcelo tak dlho čakať, môžete namiesto alkoholu použiť klinček v kombinácii s citrónovou šťavou. Vtedy postačí korenie nechať lúhovať len dva dni.