Obličkové kamene nechcete, ale stravujete sa tak, že ich dostanete
Obličkové kamene vedia spôsobiť extrémne bolesti a vyskytujú sa u približne 9% žien a 19% mužov. Sú to malé, pevné kryštalické čiastočky tzv. konkrementy v močovom trakte. Vznikajú vtedy, ak sú prítomné v moči rozpustené minerály vo vysokej koncentrácii.
Kamene sa môžu prejaviť obličkovou kolikou, častým močením, bolesťou, ktorú sprevádza vracanie alebo zástavou vetrov a stolice. Ďalším z prejavov je aj krv v moči. Ak chcete zabrániť tvorbe obličkových kameňov alebo znížiť riziko ich opätovného výskytu, postupujte podľa nasledujúcich krokov:
- Pite veľa vody
- Obmedzte príjem soli a živočíšnych bielkovín
- Obmedzte potraviny, ktoré obsahujú vysoké hladiny oxalátov
- Konzumujte potraviny s dostatkom vápnika
Veľa odborníkov na výživu a nefrológov odporúča konzumovať viac zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov a nízkotučných mliečnych výrobkov. Stravovací program jasne a dôrazne obmedzuje príjem soli, cukru a červeného mäsa.
Voda je na všetko
Zvýšenie vody v strave pomáha zabrániť aj vzniku obličkových kameňov, ktoré sa často vyskytujú v dôsledku dehydratácie. Odporúča sa vypiť 6–8 pohárov každý deň. Príjem iných tekutín je prijateľný okrem alkoholu a čierneho čaju. Je však dôležité skontrolovať hladinu sodíka v nápoji, pretože veľa z nich má vysoký obsah solí.
Potraviny bohaté na vápnik
Konzumujte potraviny bohaté na vápnik. Strava s jeho nízkym obsahom zvyšuje riziko vzniku obličkových kameňov. Vápnik a šťavelan znižujú tvorbu kameňov tým, že sa viažu v črevách. Medzi doporučené potraviny patria nízkotučné alebo odtučnené mliečne výrobky, potraviny obohatené o vápnik ako sú cereálie, chlieb a džúsy, fazuľa, zelenina bohatá na vápnik, napríklad brokolica a morské riasy
Porcia ovocia a zeleniny
Ovocie a zelenina sú nevyhnutnou súčasťou každej stravy. Zvýšenie jej množstva v strave pomáha zabrániť tvorbe kameňov. Plody môžu byť sušené, mrazené alebo čerstvé. Ovocie s vysokým obsahom kyseliny citrónovej, ako sú pomaranče a citróny, už dokázalo svoj pozitívny účinok pri prevencii práve obličkových kameňov.
Rastlinný proteín je zdravší
Malé množstvo živočíšnych bielkovín v strave je ešte relatívne bezpečné. Avšak ich nadmiera môže zvýšiť riziko tvorby konkrementov. Dietológovia preto odporúčajú konzumovať viac rastlinných zdrojov bielkovín ako je fazuľa, hrášok a šošovica.
Prevencia je základ
Pri prevencii zohráva dôležitú úlohu aj to, koľko sa hýbete. Pri telesnej námahe sa totiž vracia vápnik do kostí. Pohyb zrýchli prietok krvi cez obličky a zvýši vylučovanie odpadových látok. Snažte sa aj viac relaxovať. Aj stres prispieva k tvorbe kameňov. Stresové hormóny menia pH moču. Každý by mal sám za seba skonzultovať svoje individuálne potreby pohybu či stravy s lekárom alebo výživovým poradcom, pretože požiadavky a obmedzenia sa líšia od človeka k človeku.