Ministri zahraničia EÚ dali zelenú vojenskej podpore Mali
Ministri zahraničia Európskej únie sa v pondelok dohodli na "urgentnom" plánovaní možnej vojenskej mise, ktorá má Mali pomôcť zbaviť sa povstalcov a islamistov na severe.
Šéfovia diplomacie európskej dvadsaťsedmičky po stretnutí v Luxemburgu v stanovisku uviedli, že blok "je odhodlaný podporiť Mali v znovuzavedení vlády zákona a demokracie a plne suverénnej vlády na celom jeho území". "Nemôžeme dovoliť terorizmu, aby sa zakorenil v oblasti severného Mali, ktorá je mimo akejkoľvek zákonnej kontroly," povedal nemecký minister zahraničia Guido Westerwelle.
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov v piatok prijala rezolúciu, ktorá dáva západoafrickým štátom 45 dní na predloženie podrobností plánu medzinárodnej vojenskej intervencie v Mali. Rezolúciu prijala niekoľko týždňov po tom, ako malijská vláda OSN formálne požiadala o schválenie vojenského zásahu proti povstalcom.
Mali sa už od marca zmieta v politickej kríze, ktorú vyvolalo rozhodnutie armády zosadiť demokraticky zvoleného prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého. Dôvodom tohto kroku bola údajná neschopnosť dovtedajšieho vedenia čeliť povstaniu separatistov a moslimských fundamentalistov na severovýchode krajiny.
Chunta po prevzatí moci pozastavila platnosť ústavy a rozpustila štátne inštitúcie, čím však vyvolala ešte väčší chaos, ktorý islamisti využili na ovládnutie veľkej časti územia Mali. Tí sa snažia v krajine zaviesť prísne právo šaríja, nútia ženy chodiť zahalené a ničia historické pamiatky.