Buďte paňou svojho času: Vďaka týmto radám zvládnete mať dokonalý time management

Práca, rodina, domácnosť – to je večný ženský kolotoč povinností. Ak aj vám občas prerastajú cez hlavu a máte pocit, že nestíhate alebo odkladáte povinnosti, osvojte si rady odborníkov na time management. Vďaka nim budete oveľa menej v strese a ostane vám i čas pre seba.

Buďte paňou svojho času: Vďaka týmto radám zvládnete mať dokonalý time management
Foto: Pexels/Gustavo Fring

Efektívne zorganizovanie času je v dnešnej dobe priam nutnosťou. Keď nie ste v plánovaní majsterky, môžete často pociťovať úzkosť, stres a celkové podlomené psychické zdravie. Občas majú ženy pocit, že celý deň niečo robili, ale aj tak nič nestihli. Líhajú si unavené, frustrované a zaspávajú s myšlienkami na povinnosti ďalšieho dňa. Ak to chcete zastaviť a mať všetko pod kontrolou, učte sa od najlepších.

Rozvrh hodín

Znie to ako v škole, a tak to aj znieť má! Málokto je stopercentne spokojný so svojou efektivitou, no najúspešnejší ľudia majú všetko vopred naplánované v rozvrhu dňa. Je pritom jedno, či hovoríme o pracovných povinnostiach alebo o domácich prácach. Oboje sú vašou súčasťou, preto ich treba zaradiť do zoznamu.

Vždy večer si sadnite na štvrťhodinku, aby ste si urobili plán nasledujúceho dňa. Najskôr na jeden papier napíšte všetky svoje úlohy, napríklad vybavovanie mailov, konferenčný hovor, ale aj varenie či čas na učenie sa s deťmi. Vytvoríte tým „to do“ list.

Potom týmto úlohám prideľte dĺžku trvania, koľko sa im budete zo skúseností venovať. Každá položka predstavuje niečo ako hodinu v školskom rozvrhu. Pomedzi ne si preto naplánujte aj prestávky. Vzhľadom na výkonnosť a pozornosť sa neodporúča pracovať dlhšie ako dve hodiny. Ak si nejaká činnosť vyžaduje dlhší čas, aj tak si medzitým dajte oddych.

Nezabúdajte aj na také drobnosti ako je presúvanie sa autom či autobusom alebo čas na vychystanie sa medzi ľudí. Môže sa vám to zdať ako maličkosť, no pri učení sa skvelému time managementu je podstatný každý detail.

pexels-marko-klaric-6408282_0a140370-1d9d-4050.jpg Foto:

Podľa priority

Pre niekoho bude rozvrh malina, pre iných je už len príprava náročná. Je normálne, že na nový režim, v tomto prípade režim plánovania, si musíte zvyknúť. Keď vám však bude prirodzený, môžete sa posunúť o level vyššie, a to plánovaním podľa priority.

Je dokázané, že podvedome dávame najťažšie a najnepríjemnejšie úlohy na koniec zoznamu. Odkladáme ich a , naopak, uprednostníme veci, ktoré nám idú jednoducho, rýchlo. Ak chcete mať nielen zorganizovaný čas, ale zároveň fungovať čo najefektívnejšie, mali by ste si povinnosti plánovať presne naopak.

Začať treba dôležitými a urgentnými vecami – takými, kde je stanovený termín, alebo ktoré súvisia s dohodnutými stretnutiami.

Práca vs. súkromie

Ženy, ktoré majú kariéru aj rodinu určite vedia, že najťažšie je nájsť správny pomer medzi týmito dvomi svetmi. Nezanedbávať ani svoju prácu, ani najbližších. Nebojte sa, ostane vám na oboje dostatok priestoru, ak budete sústredené a nenecháte sa zdržiavať drobnosťami. Najväčšími žrútmi času sú súkromné telefonáty počas hodín vyhradených práci. Mame či kamarátke však môžete zavolať aj večer. Ďalej vás o koncentráciu oberá, ak máte zapnuté súkromné maily popri firemných. Treťou častou chybou je, že keď si chcete dať prestávku, zapnete sociálne siete alebo obľúbený e-shop, kde strávite ďaleko viac minút, než ste si na pauzu vyhradili.

Tak ako sa v pracovnej dobe máte sústrediť na robotu, platí to aj opačne. V hodinách, ktoré si vyhradíte pre rodinu či samy pre seba, sa neoberajte o pekné chvíle tým, že ešte pôjdete rýchlo vybaviť jeden- dva telefonáty či maily. Najmä v období, kedy väčšina ľudí pracovala na home Office sa hranica medzi prácou a súkromím stierala. Dajte si vnútorne nejakú hodinu, napríklad o siedmej večer, kedy vypnete „mód job“ a prepnete sa do manželky a mamy.

Povinnosti rozdeľte

Na záver ešte jedna rada, ako toho zvládať čo najviac. Neberte väčšinu povinností len na svoje plecia, hlavne v rámci domácnosti. Predstavte si rodinu ako menšiu firmu.Vo firme nerobí jeden človek všetko ani všetci všetko. A tak by to malo fungovať aj doma. Staršie deti dokážu pomôcť s menším nákupom i upratovaním a partner dokáže pripraviť večeru, aj keby to malo byť studené, nevarené jedlo.

Témy: Stres Rada rodina
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok