Matematik Kollár: Je čas otvárať, užime si leto. Tri veci si však musíme strážiť
Epidemická situácia sa zlepšuje. Prešli sme do ružovej fázy COVID automatu, čo znamená ďalšie uvoľňovanie opatrení. Zároveň sa však objavujú aj obavy z tretej vlny a pochybnosti, či neotvárame prirýchlo. "Otvárať alebo neotvárať na Slovensku?" pýta sa matematik Richard Kollár. Tvrdí, že "počas celého doterajšieho priebehu pandémie sme ešte neboli v lepšej situácii".
Synchronizovaná Európa
"Je čas si zložiť v exteriéri respirátor, ak nie ste blízko ďalších ľudí, alebo len okolo nich rýchlo prechádzate. Je čas sa prestať báť a psychicky sa uvoľniť," píše Kollár na svojom Facebooku s tým, že incidencia aj hospitalizácie u nás klesajú, "aj keď trend prirodzene pri nižších číslach nutne spomaľuje".
Podľa Kollára zatiaľ nič nenasvedčuje príchodu novej vlny pandémie, a to ani u našich susedov. "Stále nevidíme žiadne signály, ktoré by naznačovali zmenu trendu. Práve naopak, Česká republika hlási takmer identickú mieru poklesu svojich indikátorov ako my. Aj naši ostatní susedia - Poľsko, Maďarsko, Rakúsko a Ukrajina sú na tom veľmi podobne," píše matematik. "Nikde v Európe nevidíme náznak ďalšieho rastúceho trendu," píše. Najbližšou krajinou s rastúcou incidenciou je podľa Kollára India, ale aj tam už "vidno náznak vrcholu vlny behom najbližších týždňov".
Podľa Kollára zatiaľ nič nenasvedčuje príchodu novej vlny pandémie, a to ani u našich susedov.
Kollár píše, že počas celého doterajšieho priebehu pandémie sme ešte neboli v lepšej situácii. Dôležitým faktorom podľa neho je, že pozitívne čísla sa netýkajú len nás. "Aj počas minulého leta prechádzali niektoré krajiny vlnou až do júna a ďalšie už v júli začínali ďalšiu. Teraz bude Európa v júni oveľa viac synchronizovaná," upozorňuje.
Na čo si treba dávať pozor
"Ak bol niekedy čas otvoriť všetky školy, je presne teraz. Ak bol čas otvoriť kiná a rekreačný šport, je teraz," vyzýva Kollár. Na niektoré veci si však predsa len treba dávať pozor: "Sú tri veci, ktoré potrebujeme určite strážiť - príchod ľudí z krajín so zlou epidemickou situáciou, veľké hromadné akcie pre pár tisíc ľudí, a rodinné oslavy pre desiatky či stovky ľudí. Pre tú druhú a tretiu skupinu už tiež svitá nádej, ale navrhoval by som pre istotu ešte počkať aspoň do júna."
Zanesenie infekcie zo zahraničia sa stáva našim primárnym rizikom, upozorňuje matematik. "Momentálne je Európa veľmi bezpečná, tešme sa z toho, že sa naše hranice zrejme už behom pár dní zásadne otvoria. Nemusíme z toho mať strach. Je však podstatné chrániť sa na vonkajších hraniciach EÚ, tam v princípe momentálne zostáva takmer jediné riziko, ktoré môže behom najbližších pár mesiacov spustiť ďalšiu vlnu," vysvetľuje.
Zanesenie infekcie zo zahraničia sa stáva našim primárnym rizikom.
Obavy sa nepotvrdzujú
Kollár je jasne optimistický. "Užime si nadchádzajúce leto. Neodkladajme zbytočne jeho nástup, obavy sa tentokrát nepotvrdzujú. Klesáme aj napriek otvoreným terasám," píše. Všíma si aj to, že pravidlá sa nie vždy dodržiavajú. Už viacero týždňov máme otvorené školy, "veľmi voľný režim, videl som aj oslavy, stovky ľudí na svadobnom obrade, či nelegálny priechod hraníc. A aj tak ideme pomerne strmo dole," píše Kollár.
Podľa Kollára je však dôležité, aby sme sa pripravili na jeseň, pričom COVID automat nám už nebude stačiť. "Potrebujeme mať nastavené indikátory zhoršenia situácie čo najlepšie, nie ako minulý rok. Potrebujeme náznaky zhoršenia nielen vyhodnocovať, ale aj konať - najmä lokálne," upozorňuje. "Na konci leta budeme mať zaočkovanú obrovskú časť populácie a nové vedecké štúdie ukazujú, že ich príspevok k šíreniu bude zrejme marginálny," zhodnotil matematik.