Koľkokrát ste si dnes umyli ruky? Baktérie zabijú viac ľudí ako HIV

5.5.2021 11:13

Umývanie rúk nie je pre každého samozrejmosťou. Ochorenia spôsobené baktériami, ktoré sú stále odolnejšie voči antibiotikám, pritom spôsobujú viac úmrtí ako HIV, chrípka alebo letecké nešťastia. Zmenu by mohla priniesť dôkladná hygiena rúk, napríklad po návšteve nemocnice, pri jedle, manipulácii s peniazmi, po použití verejnej dopravy či po kontakte so zvieratami. Pri príležitosti Svetového dňa čistých rúk na to poukázali odborníci z oblasti verejného zdravia.

Koľkokrát ste si dnes umyli ruky? Baktérie zabijú viac ľudí ako HIV
Foto: TASR/Radovan Stoklasa (ilu)

Do globálnej kampane Svetovej zdravotníckej organizácie sa zapája aj Slovensko. Na šírenie osvety o správnej hygiene rúk v zdravotníckych zariadeniach sa zameriava tretí ročník projektu Deň čistých rúk, ktorý sa začína v stredu v desiatich slovenských nemocniciach. Do projektu sa v tomto roku zapoja aj vybrané nemocničné lekárne.

Pár sekúnd, ktoré môžu zachraňovať životy

Stovky návštevníkov nemocníc budú mať možnosť naučiť sa zásadám správneho postupu umývania a dezinfekcie rúk a pomocou špeciálnej UV lampy si otestovať, či svoje ruky pri príchode i odchode zo zdravotníckeho zariadenia dezinfikujú správne. Dezinfekčný prostriedok s obsahom fluorescenčnej látky pod ultrafialovým žiarením odhalí nedostatočne vydezinfikované časti rúk. Najčastejšie ide o končeky prstov, palec, chrbát ruky a priestory medzi prstami.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripomenul, že správna a dôkladná hygiena rúk je dôležitou súčasťou ochrany zdravia a životov ľudí. Zdôraznil, že práve počas boja s pandémiou ochorenia COVID-19 bola hygiena rúk jedným zo základných preventívnych nástrojov na ochranu pred vírusom.

"Preto sme sa tento rok rozhodli podporiť Svetový deň čistých rúk s výstižným sloganom kampane 'Čisté ruky – len pár sekúnd môže zachraňovať životy'. Spolu s nemocnicami, ktoré sa do projektu zapojili, pomáhame šíriť túto dôležitú osvetu, pretože práve dôkladnou hygienou rúk zabránime šíreniu baktérií a môžeme pomôcť v konečnom dôsledku zachrániť životy," zdôraznil.

"V tohtoročnej kampani chceme pozornosť laickej verejnosti upriamiť nielen na správnu techniku pri umývaní rúk, ale budeme sa snažiť edukáciou eliminovať aj nesprávne návyky, ktoré priniesla táto pandémia: nadužívanie antimikrobiálnych mydiel, dezinfekčných prípravkov a zbytočné a nesprávne používanie rukavíc, ktoré nenahrádza umývanie rúk," informovala vedúca lekárka oddelenia nemocničnej hygieny Univerzitnej nemocnice Martin Adriana Kompaníková.

Pomáhajú dávkovače dezinfekcie

Hlavná odborníčka hlavného hygienika pre epidemiológiu Mária Štefkovičová vysvetlila, že takmer 40 percent záťaže spôsobujú infekcie vyvolané baktériami rezistentnými proti tzv. antibiotikám poslednej línie. "Ide o čoraz viac sa zhoršujúci trend, čím sa dostávame do situácie, keď nám v liečbe zlyhávajú lieky poslednej voľby a infekcie sa nebudú mať v mnohých prípadoch čím liečiť," uviedla.

Aj takto môžete deťom vysvetliť, prečo je dôležité umývať si ruky pravidelne.

Predsedníčka sekcie nemocničnej epidemiológie a hygieny Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti SLS Katarína Naďová doplnila, že alkoholová dezinfekcia rúk je efektívnejšia, rýchlejšia a lepšie chráni pokožku v porovnaní s častým umývaním rúk mydlom. Podľa jej slov pomáha aj zvýšenie dostupnosti dávkovačov alkoholovej dezinfekcie rúk v kritických bodoch poskytovania zdravotnej starostlivosti.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok