Vláda schválila programové vyhlásenie, predloží ho národnej rade
Prioritou vlády je zodpovedné členstvo v Európskej únii a NATO. Naďalej sa hlási k ambícii dosiahnuť do roka 2024 obranné výdavky vo výške dvoch percent hrubého domáceho produktu. Minimálne 20 percent výdavkov má smerovať na výzbroj, techniku, ale aj výskum, ktorý má dosiahnuť percento z obranného rozpočtu. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády, ktoré schválili v stredu.
Ministerstvo obrany má pripraviť víziu jeho rozvoja s výhľadom do roku 2030. "Zároveň pripraví zdrojovo realistický strednodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom priorít ďalšej výstavby ozbrojených síl," uvádza sa v materiáli.
V záujme lepšej ochrany profesionálnych vojakov má vzniknúť inštitút vojenského ombudsmana. Plánuje sa tiež modernizácia regrutačného systému. Prehodnotiť sa má aj systém tvorby a prípravy záloh ozbrojených síl na zvýšenie ich pripravenosti a použiteľnosti.
Zaviesť sa má tiež komplexný systém prípravy obyvateľstva na obranu štátu. Zahŕňať má informovanie obyvateľstva zamerané na vysvetľovanie problematiky obrany štátu a zvyšovanie jeho odolnosti voči dezinformačným vplyvom, opatrenia vo výchovnovzdelávacom procese, dobrovoľnú vojenskú prípravu občanov a prípravu občanov zaradených do aktívnych záloh.
Pri rozvoji ozbrojených síl má byť prioritou budovanie spôsobilostí, ku ktorým sa SR prihlásila v rámci NATO, vrátane realizácie súvisiacich modernizačných projektov a zintenzívnenia výcviku. Pokračovať má modernizácia vzdušných síl a rozvíjanie síl pre špeciálne operácie. Vláda chce tiež stabilizovať vojenský a civilný personál rezortu. Investovať chce aj do infraštruktúry.
Zámerom vlády je tiež zlepšiť podmienky na využitie kapacít slovenského obranného priemyslu v prospech obrany štátu. Prijať chce tiež opatrenia na rozvoj Vojenského spravodajstva. Na základe spracovanej analýzy sa má zvážiť aj zlúčenie leteckých útvarov ministerstva obrany a ministerstva vnútra.
O zabezpečení obrany štátu chce vláda viesť dialóg s Národnou radou SR. Zvýšiť chce aj otvorenosť komunikácie voči verejnosti a zamerať sa na spoluprácu s mimovládnym sektorom, akademickou obcou a médiami, ale aj záujmovými organizáciami bývalých vojakov.