Bratislavská podzemná železnica nebude, stámilióny presunú
Nová vlaková trať s podzemným tunelom, ktorá mala prepojiť bratislavské Predmestie so stanicou Filiálka pri Trnavskom mýte, sa zatiaľ realizovať nebude.
Počiatek: Brusel by to nepreplatil
Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Rozhodol tak na základe štúdie realizovateľnosti, ktorá projekt neodporučila. Naopak, rekonštrukcia Starého mosta a električková trať do Petržalky odporúčanie získali.
Nezávislú štúdiu žiadala Európska komisia (EK) aj spoločnosť Jaspers. Podľa Počiatka štúdia neodporúča projekt z ekonomických a technických dôvodov a z rovnakých príčin neodporúča ani jeho druhú fázu, teda vedenie železničnej trate Filiálka – Petržalka v tuneli pod Dunajom. "Keďže je jasné, že Brusel by nám tieto stavby nikdy nepreplatil, mohli by byť financované iba zo štátneho rozpočtu, čo je pre zlý stav financií prakticky vylúčené," vysvetlil Počiatek.
Stámilióny sa presunú inde
Vyše 420 miliónov eur z Operačného programu Doprava sa tak použije na iné projekty a trať by mali opäť zaradiť do nového programového obdobia 2014 až 2020. Podľa Počiatka je potrebné pripraviť projekt ako stanice pre prímestskú dopravu, teda s kratšími nástupišťami umiestnenými v menšej hĺbke pod povrchom a bližšie k nadväzujúcim zastávkam verejnej dopravy na Trnavskom mýte.
Peniaze z únie by teraz mali ísť na nákup prímestských a regionálnych vlakov v Bratislavskom a Košickom regióne, rekonštrukciu bratislavského Starého mosta a výstavbu električkovej trate do Petržalky, na nákup nových električiek v Bratislave a Košiciach, na nové trolejbusy v Bratislave a modernizáciu električkových tratí.
Bratislavskí mestskí poslanci už na septembrovom zasadnutí zastupiteľstva náhradné projekty schválili. Peniaze chcú použiť napríklad na modernizáciu električkovej trate do Dúbravky či dobudovanie trolejbusovej trate po Tesco Lamač.
Na stanici pri Trnavskom mýte, ktorá mala byť čiastočne zapustená do zeme, mali podľa plánov končiť prímestské vlaky zo smeru Trnava, Pezinok, Galanta či Senec a Filiálka sa tak mala stať prestupným bodom pre ľudí, ktorí do hlavného mesta dochádzajú za prácou.
Trať mala byť hotová do konca roka 2015, plánovaná doba výstavby stanice bola však 36 mesiacov. Na to, aby projekt stihli, by ho teda museli začať stavať ešte tento rok. Náklady na projekt vypočítali na 424 miliónov eur a počítalo sa v ňom s približne 2,5-kilometrovým podzemným tunelom a podzemnou stanicou s dvoma nástupišťami. Spojenie tratí malo byť prvou etapou veľkého európskeho dopravného projektu TEN-T z Paríža do Bratislavy.
Záznam z tlačovej besedy ministra Počiatka