Bratislava odmieta bezúročnú pôžičku, žiada pomoc, akú dostali súkromníci
Hlavné mesto nemá záujem o bezúročnú pôžičku, ktorú mu ponúklo ministerstvo financií na vykrytie výpadkov tržieb v Dopravnom podniku Bratislava (DPB). Bratislavský magistrát štátu odkazuje, že chce rovnocennú pomoc, akú dostali aj súkromné dopravné firmy. Poukazuje pritom na schému Európskej únie.
Obavy zo zvýšenia dlhu
Bratislavská samospráva považuje za neférové, že štát od apríla 2020 sprístupnil finančné kompenzácie pre dosah koronakrízy pre 54 súkromných dopravných spoločností a zároveň štyrom mestským dopravným podnikom čerpať tieto kompenzácie neumožnil. "Bratislava nečelí v krytí strát DPB krátkodobému likvidnému problému, ale rozpočtovému a dlhovému. Bezúročné pôžičky od štátu v dnešnej dobe lacných peňazí nepovažujeme za pomoc," uviedlo hlavné mesto.
Tvrdí, že na trhu si vie požičať zdroje veľmi blízke nulovým sadzbám, ale v oboch prípadoch (pôžička od štátu či z komerčnej banky) by išlo o pôžičky, ktoré mestu Bratislava zvýšia dlh nad 50 percent bežných príjmov a vystavia riziku prekročenia 60-percentej hranice pri ďalšom zhoršení situácie. "Už prekročenie 50-percentnej hranice obmedzí možnosť Bratislavy financovať rozvojové aktivity, lebo primátor bude povinný dlh stabilizovať a znižovať. Za prekročenie 60-percentnej hranice nám musí ministerstvo financií podľa zákona udeliť pokutu a mesto nebude môcť prijať akýkoľvek nový úver," upozornila Bratislava.
Podpora vo forme bezúročných pôžičiek
Magistrát preto trvá na podpore v zmysle použiteľnej schémy EÚ. Zatiaľ bude DPB podporovať a financovať z vlastných zdrojov tak, aby mohol fungovať v potrebnom nezmenenom objeme výkonov nastavených podľa potrieb obyvateľov rešpektujúc vývoj pandemickej situácie. "Trváme na tom, aby finančná pomoc, k akej majú prístup súkromné dopravné spoločnosti, bola dostupná aj pre DPB," poznamenala bratislavská samospráva.
Ministerstvo financií ponúklo mestám Bratislava, Košice, Prešov a Žilina pomoc vo forme bezúročných pôžičiek. Chce tak upokojiť situáciu v ich mestských dopravných podnikoch, ktoré pre pandémiu nového koronavírusu zápasia s výpadkom príjmov.
Prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina už niekoľko týždňov upozorňujú, že situácia vo verejnej doprave je po januári kritická a bez pomoci od štátu môže prísť k rušeniu liniek a k prepúšťaniu. Výpadok tržieb v dôsledku koronakrízy označili za enormný. Napríklad výpadok tržieb bratislavského dopravného podniku sa od začiatku pandémie vyšplhal na 25 miliónov eur. Z obavy z hromadného prepúšťania i rušenia liniek MHD v pondelok (12. 4.) ráno hodinu štrajkovali vodiči dopravných podnikov v Bratislave a Košiciach.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac