Covid automat prerokujú. Kedy uvoľnia niektoré opatrenia?

10.4.2021 14:04

Epidemická situácia sa neustále v krajine zlepšuje. Od 19. apríla by sa mali uvoľniť opatrenia. Malo by to znamenať návrat žiakov vyšších ročníkov do škôl či otváranie interiérových prevádzok, kde je možné nosiť rúško. V stredu by mala zasadnúť pandemická komisia a vo štvrtok by sa verejnosť mohla dozvedieť, ako bude spoločnosť fungovať v najbližšej budúcnosti. Uviedol to premiér Eduard Heger v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Covid automat prerokujú. Kedy uvoľnia niektoré opatrenia?
Foto: TASR/Jakub Kotian

Rozhodnú o prevádzkach

Pandemická komisia prerokuje aktuálny COVID automat. "Nasledujúci týždeň budeme vedieť prvé výsledky toho, ako dopadla Veľká noc, či ľudia dodržiavali opatrenia, a podľa toho sa rozhodne, či sa od ďalšieho pondelka (19. 4.) otvoria ďalšie ročníky škôl," spresnil Heger.

Prehodnotenie COVID automatu bude mať vplyv aj na otváranie prevádzok. Podľa Hegera by mali dostať prednosť prevádzky, v ktorých je možné mať celý čas na tvári respirátor, čiže by sa to podľa neho nemalo týkať wellness či reštaurácií. "To by bolo ako by sme išli v plavkách do mrazu. Vo štvrtok (15. 4.) by som chcel ucelene informovať verejnosť, aby nedostávala 'kusé' informácie," dodal Heger.

Sledujú situáciu aj okolo vakcín

Podľa neho by sa mal tiež prehodnotiť spôsob prihlasovania seniorov starších ako 80 rokov na očkovanie. V tejto skupine krajina eviduje najslabší záujem o vakcínu, a to pre technické ťažkosti spojené s prihlasovaním sa do takzvanej čakárne na očkovanie. "Musíme to viac priblížiť ľuďom. Musíme tiež ukázať ľuďom, že štát robí všetko pre to, aby sa k ľuďom dostali len bezpečné vakcíny a vysvetľovať im, že iba vakcína dokáže pandémiu poraziť," skonštatoval premiér.

Zároveň uistil, že vláda pozorne sleduje situáciu okolo vakcíny AstraZeneca a jej súvis so vznikom krvných zrazenín. "Treba byť veľmi opatrný, v žiadnom prípade to na Slovensku nepodceňujeme," doplnil Heger. Spresnil, že aktuálne sa vedie diskusia ohľadom postupu pre tých, ktorí boli už zaočkovaní prvou dávkou vakcíny AstraZeneca, čo sa týka napríklad učiteľov. "Aplikačná prax prináša nové a nové poznatky, učíme sa rýchlo a budeme promptne reagovať," zdôraznil Heger.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok