Prácu hľadajú aj starší, na ponuky reagovali ľudia nad 62 rokov
Dáta portálu Profesia.sk ukazujú, že mnoho Slovákov si vlani hľadalo prácu aj vo vyššom veku. Informovala o tom hovorkyňa portálu Nikola Richterová. Najväčší záujem starších ľudí bol o prácu skladníka.
Rok 2020 priniesol 3661 reakcií na ponuky práce na portáli od ľudí nad 62 rokov. Tento počet v porovnaní s predošlým obdobím podľa Richterovej jemne narástol. Hovorkyňa pripomenula, že od budúceho roka bude práca pre niektorých seniorov menej dostupná, keďže zamestnávatelia budú môcť dať ľuďom s nárokom na dôchodok výpoveď z dôvodu dovŕšenia veku 65 rokov.
"Z celkového počtu uchádzačov v databáze životopisov tvoria ľudia nad 62 rokov 0,65 %. Je to najviac za posledných päť rokov," dodala Richterová. Seniorom však kazia šance na získanie práce zastarané životopisy. Firmám často prekážajú príliš dlhé a neaktualizované životopisy. "Pracovné skúsenosti či vzdelávacie kurzy, ktoré človek zažil pred desiatkami rokov, uvádzať netreba. Stačí sa orientovať aspoň na obdobie posledných desiatich rokov," radí hovorkyňa. Naopak, starší ľudia sa v porovnaní s mladšími častejšie vyznačujú napríklad zodpovedným prístupom k práci či väčšou lojalitou.
Starších uchádzačov o prácu najčastejšie zaujímajú plné úväzky. Zhruba 62 % reakcií smerovalo na takéto ponuky. Uchádzači nad 62 rokov hľadajú prácu najviac v sektoroch dopravy, obchodu, výroby, pomocných prác, administratívy, manažmentu, cestovného ruchu, bezpečnosti a ochrany, strojárstva či služieb. Najčastejšie majú záujem o pozície ako skladník, operátor výroby, predavač, robotník, pomocný pracovník, vodič, obchodný zástupca, upratovačka, montážnik či pokladník.
Uchádzači nad 62 rokov hľadajú prácu najviac v sektoroch dopravy, obchodu, výroby, pomocných prác, administratívy, manažmentu, cestovného ruchu, bezpečnosti a ochrany, strojárstva či služieb.