Pozor na pochybné videá. Respirátory sú bezpečné, vysvetlilo ministerstvo
Na sociálnych sieťach sa šíria viaceré hoaxy a manipulatívne príspevky, ktoré vzbudzujú dojem, že respirátory sú nebezpečné, upozorňuje na to ministerstvo zdravotníctva na svojom Facebooku. Zároveň nepravdy vyvracia krok za krokom.
Respirátory sa testujú
V jednom z videí, ktoré má vyše dvadsaťtisíc zdieľaní, sa tvrdí, že respirátory sú "chemický koktail", ktorý nikdy nebol testovaný na toxicitu. Video podsúva, že respirátory sú preto zdraviu nebezpečné. Ministerstvo zdravotníctva tieto nebezpečné nepravdy vysvetľuje s pomocou nemeckých "kontrolórov dát" z AFP Fact Check.
"Respirátory musia spĺňať všetky požiadavky a smernice stanovené nariadením Európskeho parlamentu a Rady 2016/425 o osobných ochranných prostriedkoch, inak by nemohli získať prístup na európsky trh. Pred uvedením na trh museli prejsť testovaním a nezávislé testy následne potvrdili ich bezpečnost," vysvetľuje ministerstvo.
Z čoho sú filtre?
Na výrobu filtrov do respirátorov sa používajú netkané textílie fúkaním taveniny. Taveninou je v tomto prípade jeden z najbežnejšie vyrábaných plastov na svete - polypropylén. Ten je podľa ministerstva zdravotne nezávadný, pevný a málo horľavý. Stretávame sa s ním v potravinárstve, vyrábajú sa z neho kelímky a obaly). Využíva sa aj v textilnom priemysle, na dotyk pripomína ovčiu vlnu.
"Podstatou fungovania bežných respirátorov je však najmä elektrostatický náboj týchto plastových vlákien, ktorý dokáže efektívne priťahovať častice. Práve elektrostatický náboj robí tieto filtre desaťkrát účinnejšími oproti filtrom bez náboja. Respirátory týmto spôsobom dokážu v plnej sile prefiltrovať minimálne 95% častíc prenášaných vzduchom," spresňuje rezort zdravotníctva.
Pri výrobe respirátory sa nič nelepí. Jednotlivé filtračné vrstvy sú pospájané tepelne. "Kým polypropylén je klasifikovaný ako netoxický, tak anilín aj formaldehyd sú skutočne kategorizované ako karcinogénne. Ich použitie v limitovaných hodnotách je však bežné a bezpečné," vysvetľuje ministerstvo. Napríklas anilín poznáme ako súčasťou farbív, ktorými sa farbia rifle. Na základe doterajších testov je zrejmé, že respirátory sú nimi kontaminované len zriedkavo, ak vôbec, píše ministerstvo v statuse.
Nemecká spotrebiteľská organizácia a nadácia zaoberajúca sa objektívnym skúmaním a porovnávaním tovarov otestovala desať respirátorov FFP2. Ani jeden z nich nebol ničím kontaminovaný a nedalo sa mu nič vytknúť.