Pčolinský ide do väzby, rozhodol špecializovaný súd
Z korupcie obvinený riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné. Médiá o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
Obava z ovplyvňovania svedkov
"Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby V. P. Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Súd zamietol žiadosť obvineného nahradenia väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka. Rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko obvinený podal voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR," povedala Kudjáková.
Obhajkyňa Pčolinského Eva Mišíková uviedla, že akceptujú rozhodnutie ŠTS. Voči rozhodnutiu sa odvolali. Písomné zdôvodnenie odvolania vyhotoví až po doručení písomného zdôvodnenia rozhodnutia ŠTS. Jej klienta eskortovali do ústavu v Leopoldove. Advokátka zdôraznila, že mimo výpovedí dvoch svedkov - bývalého námestníka SIS Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa nepredložil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadne ďalšie dôkazy. Svojho klienta pripravovala aj na možnosť, že bude väzobne stíhaný. Mišíková v nedeľu tiež oznámila, že obvinený riaditeľ SIS Pčolinský sa vzdáva svojej funkcie.
Sudca pre prípravné konanie rozhodoval približne deväť hodín, keď neverejný výsluch sa začal o 10.00 h. Pčolinského zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok v skorých ranných hodinách. Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňu mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára. Skutok sa mal stať v auguste minulého roka.
Mlčanlivosti ho vraj nebolo treba zbaviť
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel po rozhodnutí súdu povedal, že Vladimíra Pčolinského nebolo treba zbavovať mlčanlivosti, pretože zákon nepovažuje za utajovanú skutočnosť spáchanie trestnej činnosti verejným činiteľom. Doplnil, že účelom výsluchu nebolo zisťovanie metód utajenia, ktorými SIS disponuje.
Pčolinského podľa Kysela opätovne poučili o rozsahu poskytovania informácií. "Bolo mu vysvetlené, že ako obvinený má právo poskytovať na svoju obranu všetky skutočnosti, aby sa mohol kvalifikovane brániť. Bolo mu takisto vysvetlené, že účelom výsluchu nie je zisťovanie žiadnych postupov, metód a spôsobov utajenia, ktorými disponuje SIS zo zákona," povedal prokurátor.
Všetky otázky podľa prokurátora smerovali k tomu, aby sa vyjadril k skutku a trestnej činnosti. "Po poučení a porade s obhajkyňou to akceptoval a vysvetlil svoj postoj k danej veci," uviedol s tým, že ho nebolo treba zbavovať mlčanlivosti. Kysel povedal, že nemôže komentovať rozsah dokazovania ani sa vyjadrovať k výpovediam. "Dôkazný stav je dostatočný na to, že bolo vznesené obvinenie," vysvetlil s tým, že súd akceptoval návrh na vzatie do väzby z oboch navrhovaných dôvodov väzby - kolúznej i preventívnej.
Prokurátor nevedel posúdiť, či trestné oznámenie, ktoré mal Pčolinský podávať vo februári, súvisí s týmto prípadom. "Ja ho momentálne nemám ako súčasť vyšetrovacieho spisu. Bolo predkladané až pri výsluchu obvineného," ozrejmil s tým, že sa to bude musieť preskúmať. Nechcel sa vyjadrovať ani k sobotným výrokom predstaviteľov Sme rodina. Podľa svojich slov cíti tlak a vyšší záujem médií len v tom rozsahu, že ide o exponovanú osobu, ktorá je vo vysokej štátnej funkcii. "Nepociťujem žiadny tlak, čo sa týka vyšetrovania a čo sa týka úkonov trestného konania," doplnil Kysel.
Obhajkyňa Pčolinského Eva Mišíková uviedla, že akceptujú rozhodnutie ŠTS. Voči rozhodnutiu sa odvolali.