S ovzduším máme vážny problém, ročne zomrú stovky ľudí
Stovky ľudí na Slovensku každý rok predčasne zomrú vplyvom znečisteného ovzdušia. Môžu za to prachové častice pochádzajúce z priemyselných parkov alebo domácností, v ktorých kúria tuhým palivom. Na krku už máme v tejto veci aj žalobu Európskej komisie. Zlepšiť situáciu by mala nová legislatíva o ovzduší.
Pôsobenie prachových častíc v ovzduší zvyšuje výskyt astmy, kardiovaskulárnych problémov, pľúcnych chorôb a následne vedie k predčasnej smrti. Aktuálne vysoké koncentrácie PM2,5, PM10 a oxidu dusičitého sú na Slovensku príčinou asi 1592 predčasných úmrtí ročne. Vyplýva to z komentára Inštitútu environmentálnej politiky "Niečo je vo vzduchu". Štúdiu vypracoval spoločne so Svetovou bankou.
"Znečistenie ovzdušia spôsobuje okrem predčasných úmrtí aj vyššiu chorobnosť, čo vedie k obmedzeniu aktivity a strateným dňom práce, ale aj k vyššiemu výskytu chronickej bronchitídy a astmy," uvádzajú analytici. Viac ako päť percent všetkých úmrtí je v dôsledku znečistenia ovzdušia v najviac postihnutých oblastiach Žiliny, Košíc a Ružomberka. Zlepšenie kvality ovzdušia v týchto oblastiach by preto podľa IEP malo mať najväčší vplyv na zlepšenie verejného zdravia. "Košice tiež zaznamenali jeden z najvyšších výskytov astmy a chronickej bronchitídy na Slovensku," podotkli analytici.
Ekonomické náklady predčasných úmrtí odhaduje IEP na 5,3 miliardy eur ročne. Celkové náklady spojené s nadmernou úmrtnosťou a chorobnosťou spojenou s ovzduším tak predstavujú zhruba 6,9 percenta ročného hrubého domáceho produktu Slovenska.
Zásadným krokom má byť nová legislatíva o ovzduší. V rámci nej by sa mali zvyšovať poplatky za znečisťovanie ovzdušia. Aktuálne je v medzirezortom pripomienkovom konaní.
Za neriešenie zlej kvality ovzdušia čelíme žalobe Európskej komisie. Ministerstvo životného prostredia sa názor inštitúcie pokúsi zmeniť.