Zranenia a zatýkanie. Demonštranti žiadajú prepustenie rapera

19.2.2021 09:54

Vo viacerých španielskych mestách sa už tri dni po sebe konali protesty za prepustenie rapera Pabla Haséla. Demonštrácie mali najprv pokojný priebeh, nakoniec však došlo aj k násilnostiam a zrážkam s políciou. Tá zatkla už najmenej 80 ľudí a viac ako sto osôb utrpelo zranenia.

Požadujú udelenie milosti

Protesty, ktoré sa konali už tretiu noc po sebe, mali zo začiatku pokojný priebeh. Stovky ľudí v Barcelone spievali piesne a žiadali oslobodenie rapera Haséla odsúdeného za urážku monarchie. Demonštranti v metropole Katalánska neskôr podpálili zátarasy v okolí hlavnej dopravnej tepny a do príslušníkov polície hádzali kamene, fľaše a ďalšie predmety. Polícia v meste Valencia na juhu krajiny na rozohnanie demonštrantov použila obušky a zatkla najmenej osem osôb. Španielske úrady od začiatku protestov zatkli takmer 80 osôb a viac ako 100 ľudí utrpelo zranenia.

Španielska radikálna ľavicová aliancia Spoločne môžeme (Unidas Podemos) vo štvrtok španielske ministerstvo spravodlivosti požiadala, aby udelilo milosť Hasélovi a ďalšiemu raperovi Valtonycovi, píše na svojej webovej stránke denník El Mundo. Valtonyc - vlastným menom Josep Miguel Arenas - sa v súčasnosti nachádza v Belgicku.

Udelenie milosti si vyžaduje súhlas španielskej vlády. Vládnu koalíciu v súčasnosti tvorí Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) spolu so Spoločne môžeme.

 

Radikálne texty piesní

Hasél sa v pondelok spolu s asi 50 svojimi stúpencami zabarikádoval v budove rektorátu univerzity v meste Lleida. Išlo o posledný spevákov pokus vyhnúť sa nástupu na deväťmesačný trest, ktorý dostal za urážku španielskej monarchie a velebenie násilia a terorizmu. Patovú situáciu na univerzite ukončili po približne 24 hodinách príslušníci poriadkovej polície. Rapera zatkli a desiatky študentov, ktorí sa tomu snažili zabrániť, vyviedli z budovy univerzity.

Hasél, známy radikálnymi textami svojich piesní, tvrdí, že ho španielske úrady perzekvujú a porušujú jeho právo na slobodu prejavu. Trest mu udelili preto, že v jednej z piesní označil bývalého kráľa Juana Carlosa I. v súvislosti s obvineniami z korupcie za zlodeja. V niektorých skladbách sa tiež objavili hrozby násilím voči niektorým konzervatívnym politikom.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok