Elektronickú karanténu dostal na starosť Sulík. Remišová rada pomôže

10.2.2021 17:10

Úlohy okolo elektronickej karantény dostal tentokrát na starosť podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. Informovala o tom vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová po rokovaní vlády. Avizuje, že jej rezort je pripravený pomôcť.

Elektronickú karanténu dostal na starosť Sulík. Remišová rada pomôže
Foto: TASR/Martin Baumann

Prepojenie so zdravotníckymi informáciami

"Predtým malo e-karanténu na starosti Ministerstvo zdravotníctva SR, konkrétne Národné centrum zdravotníckych informácií. My veľmi radi pomôžeme s prípravou e-karantény," podotkla Remišová s tým, že jej rezort má k dispozícii IT nástroje aj programátorov, čiže po technickej stránke aplikáciu vedia pripraviť.

"Teraz čo sa týka toho prepojenia so zdravotníckymi informáciami, tam je mimoriadne potrebná súčinnosť NCZI, pretože my nemôžeme byť vlastníkom, ani nemôžeme mať prístup k citlivým zdravotníckym údajom od občanov. Ten krok prepojenia medzi NCZI a technickou aplikáciou bude potrebný," zdôraznila ministerka.

Na otázku, prečo dostal takúto úlohu práve Sulík, Remišová odpovedala, že minister hospodárstva túto tému otvoril a následne to "dostal ako darček". Remišová dodala, že jej ministerstvo je okamžite pripravené pomôcť, ale zdôraznila, že aplikácie sú len pomôckami.

Aplikácia e-rúško podľa českého vzoru

Pripomenula, že jej rezort pripravil aj aplikáciu e-rúško podľa českého vzoru. "Je to trasovacia aplikácia, ktorá signalizuje ľuďom, keď sú s niekým pozitívnym v kontakte," ozrejmila Remišová s tým, že aplikáciu vyvinula štátna košická firma IT Slovensko.

"Otestovali sme ju v zásade na všetkých možných mobilných telefónoch tak, aby fungovala. Momentálne po technickej stránke táto aplikácia je k dispozícii, keď MZ povie, že táto aplikácia v momentálnej epidemiologickej situácii je potrebná. Čiže je pripravená, stačí spustiť do prevádzky," dodala Remišová.

Aplikácia na elektronickú karanténu, ktorá počas prvej vlny pandémie vznikla pod záštitou ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, bola podľa Remišovej slov nevyhovujúca. "Uvidíme, ak ju bude treba vylepšiť, vylepšíme. Ak bude treba spraviť nejakú úplne inú, urobíme, ale ako hovorím, samotná aplikácia je len technická časť a následne potom tá prevádzková časť musí byť v súčinnosti s MZ a NCZI," uzavrela ministerka.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok