Generálny štrajk ochromil Grécko, podporili ho desaťtisíce ľudí
Grécke odbory začali dnes generálny štrajk proti novému kolu rozpočtových škrtov, ktoré naplánovala pravicová vláda. Je to prvý celoštátny štrajk, odkedy sa premiér Antonis Samaras v júni ujal moci.
Krajinu čakajú miliardové škrty
Na prvej z dvoch plánovaných masových demonštrácií sa zúčastnilo približne 50.000 ľudí. Protesty sú namierené proti škrtom v hodnote asi 11,5 miliardy eur, ktoré požadujú medzinárodní veritelia výmenou za záchranné pôžičky. Škrty sa majú dotknúť najmä platov, dôchodkov a sociálnych benefitov.
Generálny štrajk zvolali dva najväčšie odborové zväzy, ktoré zastupujú polovicu pracovných síl v krajine.
V Grécku dnes zostali zakotvené lode, zatvorené obchody i múzeá a pamiatky. V dôsledku štrajku pracovníkov leteckej dopravy museli zrušiť desiatky letov.
V hromadnej doprave v Aténach bol štrajk naplánovaný dvakrát po tri hodiny. V nemocniciach ošetrujú len naliehavé prípady a celých 24 hodín štrajkujú pracovníci štátneho sektora na ministerstvách, v štátnych podnikoch či školách.
V centre Atén na poriadok dohliada 3000 policajtov, dvojnásobok ich zvyčajne nasadzovaného počtu, keďže úrady sa pripravili na výtržnosti, ktoré poznačili minulé protestné akcie.
Politici v Aténach sa snažia o výraznejšie fiškálne škrty, ktoré by ich západní veritelia boli ochotní prijať. Šetrenie však spôsobuje medzi stranami vládnej koalície nezhody.
Minister financií Jannis Sturnaras a premiér Antonis Samaras súhlasili s úspornými opatreniami, ktoré by mali pomôcť gréckej vláde v rokoch 2013 - 2014 ušetriť 11,5 miliardy eur. Vláda chce zároveň v rovnakom období vyzbierať vďaka novým opatreniam na daniach o dve miliardy eur viac. Koaličným stranám to chcú oznámiť vo štvrtok, uviedli to dnes dvaja predstavitelia ministerstva financií pod podmienkou zachovania anonymity.