Niektoré školy majú otvoriť, premiér je z Gröhlinga sklamaný
Premiér Igor Matovič sa po rokovaní vlády vyjadril k téme návratu detí do škôl. Ako uviedol, je "úprimne sklamaný" z prístupu ministerstva školstva v tejto veci a minister Branislav Gröhling neprišiel s plánom, ktorý presvedčil ústredný krízový štáb. Veci "berie do vlastných rúk" a v rámci pilotného projektu chce v pondelok otvoriť aspoň pár škôl.
Projekt preberá do vlastných rúk
Na Slovensku sa možno v pondelok otvoria niektoré školy. Po rokovaní vlády to oznámil premiér s tým, že preberá pilotné testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 do vlastných rúk. Tvrdí, že už nechce počúvať výhovorky zo strany ministerstva školstva, keďže vidí ochotu niektorých riaditeľov škôl, starostov i primátorov zapojiť sa do testovania. Priznal, že jedna zo škôl, ktorá sa do pilotného testovania zapojí, bude aj súkromná škola, kde chodia jeho dcéry.
Premiér priznal, že jedna zo škôl, ktorá sa do pilotného testovania zapojí, bude aj súkromná škola, kde chodia jeho dcéry.
"Som sklamaný z prístupu ministerstva školstva k tejto veci. Stačilo. V stredu na vláde som požiadal ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby v prípade, ak zabezpečím všetko ostatné, neblokoval otvorenie škôl. Bude to niekoľko škôl, ale chcem dokázať, že nie je čas na výhovorky," skonštatoval Matovič. Je v kontakte s viacerými zriaďovateľmi, ktorí deklarovali, že dajú pretestovať žiakov, ich rodičov i svojich zamestnancov. Spomenul aj istého primátora mesta, ktorý vyjadril ochotu takto otvoriť všetky školy v pôsobnosti svojej samosprávy.
Chce dokázať, že sa to dá
Predseda vlády vyhlásil, že chce na pilotnom otvorení niektorých škôl dokázať, že sa to dá. "Chcem dosiahnuť, aby v pondelok 'x' škôl na Slovensku otvorených bolo. Je to čisto moja osobná iniciatíva. Informoval som o tom ministrov," uviedol Matovič. Školáci, ktorí sa dajú otestovať, budú mať podľa neho prezenčnú výučbu. Neotestovaní žiaci sa majú vzdelávať dištančne.
Minister školstva v reakcii na premiérove vyjadrenie uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti, že otvorenie škôl by malo byť o tom, aby žiaci dostali šancu naživo s učiteľmi prebrať potrebné učivo. Šéf rezortu školstva zároveň pripomenul, že každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Verí však, že deti sa podarí vrátiť do škôl v januári.
Plán neprešiel cez ÚKŠ
Plán z dielne ministerstva školstva na návrat žiakov do škôl v utorok ústredným krízovým štábom neprešiel. Ďalší návrh na návrat žiakov do škôl, v poradí už tretí, chce minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling predstaviť pred Vianocami, a to do 23. decembra.
Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne. Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú z maximálne piatich žiakov a pedagóga.
Každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Na sociálnej sieti to uviedol Gröhling s tým, že verí, že v januári sa podarí vrátiť do škôl. "Otvorenie škôl by malo byť o tom, aby žiaci dostali šancu naživo s učiteľmi prebrať potrebné učivo," povedal minister. Ako tvrdí, zatiaľ budú robiť všetko preto, aby žiakom, študentom aj učiteľom v tomto čase pomohli.