Zatkli Sorosa, mal zmanipulovať voľby, šíri sa webom. Je to lož
Na sociálnych sieťach sa koncom novembra šírila informácia, podľa ktorej mali amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa zatknúť pre údajné zasahovanie do prezidentských volieb v USA. Príspevok obsahoval fotografiu údajnej Sorosovej obžaloby v štáte Pensylvánia. Nie je to pravda.
Zmanipulovaná fotografia
Fotografia bola zmanipulovaná a hovorkyňa Sorosovej filantropickej organizácie správu označila za nezmysel. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. Pôvodný článok v angličtine sa objavil 23. novembra 2020 na kanadskom webe Conservative Beaver, odkiaľ bol neskôr stiahnutý. Príspevok v angličtine zdieľala slovenská facebooková skupina Planéta jednoduchosť či stránka Priatelia Ruska v Slovenskej republike.
Nepravdivá informácia sa v slovenčine šírila napríklad prostredníctvom súkromného facebookového príspevku, ktorý uvádzal, že Sorosa uväznili vo Filadelfii a obvinili okrem iného aj zo zasahovania do amerických volieb. Príspevok zdieľalo viac ako 100 užívateľov Facebooku.
Viaceré príspevky obsahovali aj link na fotografiu údajného Sorosovho obvinenia, ktoré mal vydať súd v Pensylvánii. Tento oficiálne vyzerajúci dokument sa šíril aj na Twitteri. Žiadne z týchto tvrdení sa nezakladajú na pravde. Hovorkyňa Sorosovej nadácie Open Society Foundation Laura Silberová pre AFP prostredníctvom e-mailu z 25. novembra 2020 uviedla, že ide o úplný nezmysel.
Išlo o obvinenie ruských občanov
Pri bližšom skúmaní agentúra AFP zistila, že dokument s údajným obvinením bol zmanipulovaný. Pôvodne totiž išlo o federálne obvinenie šiestich osôb ruskej štátnej príslušnosti z kybernetických zločinov, ako vyplýva z dokumentu prístupného na stránkach amerického ministerstva spravodlivosti.
Ministerstvo zverejnilo obvinenie 19. októbra 2020 s úvodnými slovami: "Šesť dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU bolo obvinených v súvislosti s celosvetovým šírením škodlivého softvéru a ďalšími škodlivými činmi v kyberpriestore." O tom, že bolo Sorosove obvinenie zmanipulované, už písali aj viaceré médiá a factcheckingové portály, napríklad FactCheck.org, USA Today, Philadelphia Inquirer či PolitiFact.