Politici si uctili vojnových veteránov, Bratislavský hrad sa rozsvietil

11.11.2020 19:14

Bratislavský hrad v stredu večer rozsvietili vo farbách symbolizujúcich Medzinárodný deň vojnových veteránov. Spomienku na veteránov si prišli pred hrad uctiť minister obrany Jaroslav Naď, premiér Igor Matovič, podpredseda národnej rady Gábor Grendel, ako aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko.

Červený mak pripomína preliatu krv

Minister pripomenul, že sa s hlbokou úctou a vďakou pozerá na veteránov v histórii Československa a spomína na všetkých, ktorí padli za vlasť, aby sme mohli žiť v mieri a pokoji. Pripomenul, že sa prvýkrát podarilo slávnostne nasvietiť hrad symbolom divého červeného maku, ktorý pripomína preliatu krv počas vojny.

"Máme byť za čo vďační. Môžeme byť vďační veteránom prvej i druhej svetovej vojny, Slovenského národného povstania, ale tiež novodobým veteránom všetkých misií a operácií OSN, EÚ, NATO a aj všetkým príslušníkom OS SR za to, čo dokázali urobiť pre Slovensko a pre zdravie občanov," uviedol Naď s tým, že aj pandémia nového koronavírusu ukázala, aké dôležité miesto majú ozbrojené sily. Ľudia môžu byť podľa neho na armádu hrdí a sú za ňu vďační.

"Dnešný deň nám pripomína, že mier a pokoj nie sú samozrejmosťou. Mier a pokoj pre naše generácie vybojovali naši predkovia, starí rodičia a ich rodičia," pripomenul Grendel. Podotkol tiež, že Národná rada SR sa hlási k týmto dejinám aj tým, že schválila, aby sa deň vzniku Československej republiky stal štátnym sviatkom.

Vojaci a občania v uniformách

Premiér je hrdý na príslušníkov OS SR, ako aj na vojenských veteránov, ktorí v minulosti bojovali, aby naša vlasť patrila nášmu národu a národnostiam, s ktorými spoločne žijeme. Verí, že ozbrojené sily budú prvkom, ktorý Slovákom umožňuje žiť pokojný život a verí tiež, že aj naďalej bude Európa pokojným prístavom bez vojen.

Zmeko poukázal na to, že všetci tí, ktorí preliali krv, neboli len vojaci, ale občania oblečení v uniforme, ktorí slúžili svojej vlasti. Zaslúžia si podľa neho spomienku nielen raz do roka, treba si ich pamiatku uchovávať. Náčelník generálneho štábu je rád, že sa armáde darí napĺňať požiadavky vlády v boji s novým koronavírusom. Verí, že OS SR budú aj v budúcnosti pevnou súčasťou bezpečnostného systému SR.

Evidujú 86 veteránov z 2. svetovej vojny

Rezort obrany v súčasnosti eviduje 86 účastníkov národného boja za oslobodenie – vojnových veteránov z obdobia 2. svetovej vojny a 8.267 novodobých vojnových veteránov, ktorí plnili a plnia úlohy v rámci medzinárodného krízového manažmentu. Naď v stredu vzdal hold vojnovým veteránom aj pri Pamätníku zmierenia v areáli Ministerstva obrany SR a tiež na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Ako Medzinárodný deň veteránov si svet 11. novembra pripomína skončenie prvej svetovej vojny. Prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom bolo podpísané v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku 11. novembra 1918 o 11. hodine.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok