Na čierny zoznam ide Lukašenko i Rusko, zhodli sa ministri
Ministri zahraničných vecí EÚ sa v pondelok v Luxemburgu dohodli na uvalení sankcií na bieloruského lídra Alexandra Lukašenka. Potvrdili to viaceré diplomatické zdroje. Lukašenko aktuálne tvrdí, že je pripravený vzdať sa časti svojich právomocí a preniesť ich na iné nižšie úrovne riadenia. Okrem toho rozhodli ministri aj o príprave sankcií voči Rusku pre otravu Navaľného.
Zvyšujú tlak
Diplomati potvrdili, že Európska únia sa týmto krokom snaží zvýšiť tlak na režim v Minsku, ktorý pokračuje v represáliách voči demonštrantom v uliciach bieloruských miest. Najmenej dvaja nemenovaní diplomati pre AFP uviedli, že na doterajší zoznam 40 sankcionovaných osôb kvôli volebným podvodom, represáliám voči demonštrantom a porušovaniu ľudských práv by mal pribudnúť aj Lukašenko. Na "čiernom zozname" sa začiatkom októbra počas mimoriadneho summitu dohodli šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ - Lukašenka však na tento zoznam ani napriek snahám viacerých lídrov nezaradili.
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok ešte pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu naznačil možnosť, že sa Lukašenko dostane na zoznam reštrikčných opatrení v podobe zmrazenia aktív a zákazu udeľovania víz. Maas upozornil na skutočnosť, že od septembra, keď diplomati EÚ naposledy rokovali, sa v Bielorusku nič nezlepšilo.
"Musíme pripustiť, že Lukašenkov režim aj naďalej používa násilie," uviedol Maas a spresnil, že aj počas protestov v nedeľu - rovnako ako počas predošlých protestov - došlo k zatýkaniu pokojne demonštrujúcich osôb. "Musíme preto diskutovať o tom, ako to ďalej riešiť," vysvetlil Maas a dodal, že sankcie by sa mali priamo týkať aj Lukašenka. Európska únia odmietla uznať Lukašenkovo víťazstvo v prezidentských voľbách a viacero členských krajín - vrátane Slovenska - jeho v poradí už šiesty prezidentský mandát neuznáva.
Dohodli sa aj na sankciách voči Rusku
Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ sa okrem toho dohodli aj na príprave nových sankcií voči Rusku v súvislosti s otrávením ruského opozičného politika a aktivistu Alexeja Navaľného.
Dvadsaťsedem ministrov členských krajín EÚ sa dohodlo, že začnú s prípravou opatrení na základe návrhu, ktorý minulý týždeň pripravilo Francúzsko s Nemeckom, píše AFP s odvolaním sa na tri rôzne zdroje. Tieto dve krajiny podľa AFP tvrdia, že Rusko je zodpovedné za augustovú otravu Navaľného nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní 6. októbra potvrdila, že v skúmaných vzorkách odobratých Navaľnému boli nájdené stopy látky zo skupiny novičok. K rovnakým výsledkom dospeli aj laboratóriá v Nemecku, Francúzsku a vo Švédsku.
Lukašenko v pondelok vyhlásil, že je pripravený vzdať sa časti svojich právomocí a preniesť ich na iné nižšie úrovne riadenia - vláde a iným úradom. Informovala o tom agentúra Interfax, ktorá sa odvolala na internetovú službu blízku kancelárii bieloruského prezidenta.