Odborári z KOZ chcú po konflikte s Krajniakom vyjsť do ulíc
Odborári združení v Konfederácii odborových zväzov plánujú v najbližších troch týždňoch vyjsť do ulíc. Rozhodol o tom Snem KOZ. Od budúceho týždňa budú protesty v šiestich krajských mestách.
Sociálny zmier sa skončil
Ako dôvod uviedli snahu vlády o znižovanie mzdových a sociálnych štandardov pracujúcich. Rezort práce podľa nich tiež oslabuje postavenie odborov a podľa KOZ sa sociálny zmier na Slovensku skončil.
Z poslednej tripartity, ktorá rokovala o minimálnej mzde na budúci rok, odborári predčasne odišli po tom, ako minister práce Milan Krajniak podľa nich jednostranne rokoval o jej výške so zamestnávateľmi. Okrem toho rezort práce avizoval zmenu zákona o tripartite, čo sa odborárom nepozdáva. Prezident KOZ Marián Magdoško upozornil, že od nástupu vlády boli len dve rokovania tripartity, tiež im prekáža, že o návrhoch sa rokuje narýchlo. "My sme sa nádejali, že sa stav zmení. Začala sa zneužívať situácia a začalo sa výrazne oslabovať postavenie odborov. Tu už nejde o minimálnu mzdu, ale o postavenie sociálneho partnera KOZ ako takého. Už sme ďalej nemohli tolerovať likvidáciu a postavenie odborov a neustály tlak na to, aby sme súhlasili s tým, čo vláda predkladá. Sociálny zmier na Slovensku sa skončil," uviedol Magdoško.
Konfederácia odborových zväzov v auguste opustila rokovanie tripartity a prerušila sociálny dialóg. Dôvodom bolo konanie ministra práce, ktorý individuálne počas rokovania zvolal zamestnávateľov, aby s nimi rokoval o minimálnej mzde na budúci rok. Týmto podľa KOZ porušil sociálny dialóg. Krajniak však odchod odborárov z rokovania tripartity komentoval tým, že sa nenechá vydierať niekým, kto od začiatku nechcel vyjednávať a trval na svojom návrhu. Avizoval zmeny, ktoré umožnia zrušiť monopol KOZ v tripartite.
Zastupujú takmer 830 000 zamestnancov
Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová tiež priblížila, že Krajniak viackrát spochybnil mandát predstaviteľov KOZ, reprezentatívnosť a počet zamestnancov, ktorých KOZ reprezentuje. Vyčíslila, že KOZ pri kolektívnom vyjednávaní zastupuje na odvetvovej úrovni 829.469 zamestnancov. "Na pôde tripartity zastupujeme všetkých zamestnancov. Vyjadrenia typu, že zastupujeme len 200.000 zamestnancov, sú lživé a účelové a cielené na to, aby oslabili pozíciu a rešpekt KOZ. Odmietame oslabovanie práv a nárokov zamestnancov, ktoré sa deje v najbližších dňoch a týždňoch," povedala Uhlerová s tým, že viaceré legislatívne zámery sa pripravujú v Zákonníku práce, kolektívnom vyjednávaní, v zákone o trojstranných konzultáciách.
"Všetky tieto zámery sú cielené na oslabenie odborov. Máme právo obhajovať záujmy zamestnancov na národnej úrovni, na podnikovej alebo odvetvovej úrovni, máme právo odmietnuť oslabovanie zamestnancov, oslabovanie práv a nárokov zamestnancov. Zámery ministerstva práce smerujú práve k oslabovaniu. Máme právo nesúhlasiť s predloženými legislatívnymi zámermi, to neznamená, že si niekto zmyslí cielene nás likvidovať alebo vytvárať prostredie, ktoré zbytočne triešti zastúpenie a reprezentáciu odborov na pôde tripartity," priblížila Uhlerová.
Odborári upozornili tiež na negatívny vývoj vo viacerých oblastiach, napríklad rýchly rast cien potravín, zaostávanie za ostatnými krajinami v oblasti miezd či vysoký podiel pracujúcich na zmeny. "Preto sú naše požiadavky oprávnené, požiadavka na rešpekt odborov a zamestnancov je legitímna, oprávnená a nevyhnutná," doplnila Uhlerová.
Informovali aj európsku centrálu
KOZ informovala o aktuálnej situácii na Slovensku aj európsku odborársku centrálu. "Listami sme sa obrátili aj na Medzinárodnú organizáciu práce, aj oficiálne na generálneho tajomníka práce, ktorý pôsobí ako výkonný generálny riaditeľ v Európskej odborovej konfederácii. Určite budeme podnikať ďalšie kroky k tomu, aby sme informovali Úniu, ktorá hovorí o tom, že buduje sociálnu Európu a na Slovensku v týchto dňoch dochádza k porušovaniu tripartizmu. Toto sa neudialo nikdy. Ak bude priestor na právne kroky, tak určite ich podnikneme," avizoval Magdoško.
Uhlerová upozornila, že Slovensko tiež ratifikovalo niekoľko medzinárodných dohovorov. Jeden z nich napríklad hovorí, že nebude verejná moc klásť prekážky pri zakladaní odborových organizácií. "SR má tendenciu porušovať dohovory, ktoré sú súčasťou nášho právneho systému," dodala Uhlerová.