Rizikových zón je niekoľko, komisia tam chce sprísniť pravidlá

4.9.2020 15:46

Zasadla Pandemická komisia vlády, ktorá riešila aktuálnu situáciu na Slovensku. Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, na Slovensku je šesť rizikových regiónov. Najhoršia situácia je na dvoch miestach - v okrese Michalovce a v okrese Bratislava I. Na semafore u nich svieti červená farba. Komisia odporučila sprísnenie opatrení v týchto rizikových oblastiach.

Odporučili aj zákaz alkoholu

Lokality, v ktorých je zvýšené riziko nákazy novým koronavírusom, teda červené a oranžové okresy v rámci Slovenska, by mali prijať prísnejšie protiepidemiologické opatrenia. Po zasadnutí Pandemickej komisie vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ide o zákaz konania hromadných podujatí v interiéri od jedenástej večer do šiestej ráno s výnimkou svadieb do 150 osôb a zákaz konania hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a v interiéri nad 250 osôb všeobecne. Samosprávam tiež odporučili zákaz konzumácie alkoholu po desiatej večer. Komisia by tiež chcela zakázať použitie vodných fajok. 

Čo sa týka hlavného mesta, Bratislava I má podľa ministra "obrovský podiel na počte infikovaných v Bratislave". Marek Krajčí v tejto súvislosti spomenul rizikovosť návštevy podnikov a barov v centre hlavného mesta.

Na tzv. červenom semafore sú lokality Bratislava I a okres Michalovce. Na oranžovom sa nachádzajú Bratislava II, III, IV, V a  okresy Pezinok, Senec, Tvrdošín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín.

"Identifikovali sme, že Bratislava I je obvod, kde má táto mestská časť na zodpovednosti vysoké množstvo nakazených v celom bratislavskom regióne, a zároveň aj najvyšší počet ľudí, ktorí s touto infekciou žijú v tejto bratislavskej mestskej časti," povedal šéf rezortu zdravotníctva s tým, že návštevu tejto lokality neodporúča.

Tiež uviedol, že situácia sa zhoršila v okrese Michalovce práve po cirkevnom sviatku. Má ísť o 31 starších ľudí. "V prípade kategórie nad 65 rokov viac ako 80 percent ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom SARS-CoV-2, končí v nemocniciach," doplnil.

Krajčí rovnako vyzval ľudí, aby sa aspoň počas prvých dvoch týždňov školského roka vyvarovali návštevy svojich starých rodičov. "Veľmi pekne prosím, aby sme ochránili tých najzraniteľnejších medzi nami, pretože od toho závisí úspech toho, ako si s touto pandémiou poradíme aj na Slovensku," dodal. Hlavný hygienik Ján Mikas doplnil, že by rád vyriešil opatrenia na regionálnej úrovni s cieľom, aby boli "trefnejšie, efektívnejšie a rýchlejšie". Regióny, ktorých sa opatrenia týkajú, môžu podľa Mikasa konať už počas piatka či soboty 5. 9.

Pribudol rekordný počet nakazených

Na Slovensku vo štvrtok pribudlo 137 nakazených novým koronavírusom - najviac od začiatku pandémie. Ich doterajší celkový počet stúpol na 4300. Pozitívne vzorky odhalili z 4772 testov, ktoré sa vo štvrtok urobili. Z ochorenia sa vyliečilo 76 pacientov, nepribudli žiadne úmrtia.

Pozitívne testovaní boli vyšetrení v okresoch Bratislava (42), Nitra (11), Michalovce (9), Košice (6), Senec (6), Žilina (5), Spišská Nová Ves (5), Liptovský Mikuláš (4), Stará Ľubovňa (4), Prešov (4), Trenčín (4), Tvrdošín (4), Brezno (3), Dunajská Streda (3). Po dvoch pozitívnych prípadoch zaznamenali okresy Banská Bystrica, Partizánske, Pezinok, Prievidza, Trnava. Jeden nový prípad hlásia okresy Čadca, Dolný Kubín, Galanta, Ilava, Komárno, Kysucké Nové Mesto, Malacky, Martin, Nové Zámky, Piešťany, Považská Bystrica, Rožňava, Ružomberok, Skalica, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce. Je medzi nimi 67 žien a 70 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 91 rokov.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok