EÚ neuznala výsledok bieloruských volieb, chystá množstvo sankcií

19.8.2020 15:48

Členské štáty Európskej únie neuznávajú výsledok prezidentských volieb v Bielorusku, oznámila nemecká kancelárka Angela Merkelová. EÚ chystá "množstvo sankcií". Lídri rokovali o búrlivej situácii v tejto krajine na videosummite, ktorého sa zúčastnil aj Igor Matovič.

Merkelová odsúdila brutálne násilie

Slovenský premiér navrhol politickým lídrom zamerať sa na dva paralelné a rovnako silné prístupy. Ide o "politiku "otvoreného náručia" voči obyčajným ľuďom Bieloruska a zároveň na politiku tvrdých sankcií voči všetkým zodpovedným za falšovanie volieb a násilie," uviedol Matovič na Facebooku. 

Európska únia čoskoro zavedie "značné množstvo" sankcií voči Bielorusku z dôvodu zmanipulovania volieb a násilného potláčania protestov v krajine, uviedol predseda Európskej rady Charles Michel.

"Pre nás... niet pochýb o tom, že vo voľbách došlo k veľkému porušovaniu pravidiel," povedala Merkelová na tlačovej konferencii v Berlíne po mimoriadnom videosummite EÚ o situácii v Bielorusku. Uviedla, že nedávne voľby v krajine neboli "ani slobodné, ani spravodlivé a z toho dôvodu výsledok týchto volieb nemožno uznať". Kancelárka zároveň odsúdila "brutálne násilie" voči pokojným demonštrantom v tejto krajine.

EÚ je pripravená podporiť mierový prechod k demokracii v Bielorusku, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. "Stojíme pri občanoch Bieloruska, ktorí žiadajú základné slobody a demokraciu," napísala von der Leyenová na Twitteri. Dodala, že Európska komisia vyčlení Bielorusom 53 miliónov eur. Tri milióny eur poputujú obetiam represií a na podporu občianskej spoločnosti, zatiaľ čo leví podiel (50 miliónov) pôjde na boj proti pandémii koronavírusu.

Lukašenko: Ľudia sú unavení a žiadajú pokoj

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko medzitým nariadil vláde, aby zabránila ďalším protestom proti jeho víťazstvu v nedávnych prezidentských voľbách. Lukašenko vydal nariadenia s cieľom stabilizovať situáciu v krajine viacerým ministerstvám aj Výboru štátnej bezpečnosti na zasadnutí Bezpečnostnej rady, na ktorej sa cez videomost zúčastnili aj regionálni lídri, píše bieloruská agentúra Belta.

Ministerstvo vnútra dostalo príkaz zabrániť ďalším nepokojom v Bielorusku, najmä v Minsku. "V Minsku by už nemali byť nijaké nepokoje. Ľudia sú unavení a žiadajú mier a pokoj," uviedol Lukašenko. KGB bude mať na starosť prerušiť činnosť organizátorov protestov a identifikovať ich financovanie. Štátnemu pohraničnému výboru Lukašenko nariadil posilniť ochranu na hraniciach s cieľom zabrániť príchodu zahraničných militantov, dovozu zbraní, munície či peňazí na financovanie nepokojov v Bielorusku, uvádza Belta. Na implementáciu nariadení bude dozerať vláda.

Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko vo voľbách z 9. augusta podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská 10,12 percenta. Následné masové protesty vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom. Zranenia utrpeli stovky policajtov a protestujúcich a viac ako 6000 osôb bolo zadržaných. Cichanovská, zvyšní kandidáti i Európska únia odmietli uznať výsledky týchto volieb, ktoré považujú za nespravodlivé.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok