Ostrovný štát vyhlásil stav núdze, do mora unikajú ropné látky
Maurícius vyhlásil stav environmentálnej núdze. Vláda ostrovného štátu tak urobila potom, ako z poškodenej nákladnej lode, ktorá pred niekoľkými dňami uviazla na plytčine pri pobreží ostrova, začali unikať ropné látky. Ostrovný štát je pritom známy najmä priezračným morom, kde žije množstvo druhov rýb.
Vláda afrického štátu Maurícius vyhlásila v piatok stav environmentálnej núdze po tom, čo z poškodenej nákladnej lode, ktorá pred niekoľkými dňami uviazla na plytčine pri pobreží ostrova, začali unikať ropné látky. Maurícijský premiér Pravind Jugnauth sa pre vyhlásenie stavu núdze rozhodol po tom, čo satelitné snímky odhalili, že okolo lode, v ktorej trupe vznikla trhlina, sa v tyrkysovo sfarbenej priezračnej vode šíri tmavá škvrna.
Podľa miestnych úradov prepravovala loď plaviaca sa pod panamskou vlajkou 3800 ton ropy a 200 ton nafty. Jugnauth v snahe odvrátiť ekologickú katastrofu už o pomoc pri likvidácii havárie požiadal úrady susedného francúzskeho ostrova Réunion. Podľa Jugnautha Maurícius nedisponuje technickými prostriedkami, pomocou ktorých by uviaznutú loď bolo možné stiahnuť z plytčiny.
Plavidlo sa predtým pokúsili stabilizovať, čo sa však pre zlé poveternostné podmienky nepodarilo. Snahy odčerpať náklad z lode tiež neboli úspešné. "Bojím sa, čo by sa mohlo stať v nedeľu, keď sa počasie ešte zhorší," povedal Jugnauth. Maurícius je známy svojimi prírodnými krásami, najmä však priezračným morom, kde žije mnoho druhov rýb.