V U. S. Steel vyhlásili po 25 kolách vyjednávania štrajkovú pohotovosť
Odborári košických oceliarní U. S. Steel vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je, že sa ani po 25 kolách kolektívneho vyjednávania o novom znení podnikovej kolektívnej zmluvy so spoločnosťou nedohodli.
Nová kolektívna zmluva
"Štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné," uviedol v predseda Rady odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice Juraj Varga. Zhoda pri výbere sprostredkovateľa so sociálnym partnerom podľa neho vyústila k požiadaniu vybratého sprostredkovateľa zo zoznamu ministerstva práce o riešenie kolektívneho sporu. Sprostredkovateľ má po oboznámení sa s priebehom vyjednávania predložiť návrh riešenia sporu. "Ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, považuje sa toto konanie za neúspešné a potom sa otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného nástroja riešenia, teda štrajku," tvrdí Varga.
Návrh znenia novej kolektívnej zmluvy pripravila Rada odborov OZ KOVO U.S. Steel Košice v zhode s ďalšou odborovou organizáciou, pôsobiacou v podniku – OZ NKOS. Ťažiskovými sú v ňom podľa odborárov tri piliere, a to zamestnanosť, pracovný čas a mzdy. "Písomná podoba návrhu bola zamestnávateľovi odoslaná ešte 15. novembra 2019 a 1. kolo kolektívneho vyjednávania sa uskutočnilo 22. januára tohto roku," uvádza sa v tlačovej správe.
Sporná otázka
Spornou sa podľa Vargu stala otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa. Manažment spoločnosti žiada zvýšiť pracovný čas z 35,5 na 37,5 hodiny týždenne, odborári požadujú zachovanie súčasnej dĺžky týždenného pracovného času.
"V ťažkých časoch zúriacej recesie v hutníctve v rámci Európskej únie, v časoch negatívnych ekonomických dopadov koronakrízy na našu spoločnosť a s prihliadnutím na ostatných, skutočne náročných 15 mesiacov, je pracovná doba zaknihovaná v kolektívnej zmluve ako naša nosná idea," tvrdí odborársky predák.
Zamestnanci košického U. S. Steelu pracujú už siedmy mesiac za sebou v obmedzenom týždennom pracovnom režime. Od polovice apríla tohto roka sa s vedením podniku dohodli na mzdovej kompenzácii 80 % platu za dni, ktoré musia zostať doma pre nedostatok práce (prekážka na strane zamestnávateľa). Táto dohoda sa vzťahuje aj na mesiace august a september 2020.