Prezidentka si prezrela toxické gudrónové jamy. Problém sa ťahá roky
Gudrónové jamy na Horehroní pri obci Predajná v rámci svojho dvojdňového výjazdu do Banskobystrického kraja navštívila prezidentka Zuzana Čaputová. Ako uviedla na brífingu, ide o jednu z viac ako dvetisíc starých environmentálnych záťaží, ktoré na Slovensku máme hlavne z obdobia socializmu.
Záťaž z čias socializmu
Obci treba podľa prezidentky pomôcť nielen s definitívnym riešením sanácie, ale aj dovtedy, pretože priesaky z tejto skládky sanujú z vlastného rozpočtu, čo by nemala znášať sama obec. „Táto environmentálna záťaž je stále nevyriešená alebo dokonca neriešená. Pri týchto jamách je nebezpečný nielen samotný odpad v tekutej forme, ale aj pretekanie tejto tekutiny pri väčších zrážkach, alebo presakovanie do spodných vôd,“ povedala Čaputová s tým, že o tomto probléme hovorila aj s ministrom životného prostredia a vie, že je tam problematické verejné obstarávanie, pričom plán je ukončiť sanáciu tejto stavby do roku 2023.
„Verím, že sa tento problém pohne po návšteve pani prezidentky a chcem vyzvať kompetentných na ministerstve životného prostredia, aby nám pomohli do začiatku sanácie tejto skládky ju zabezpečiť, aby pri zrážkach nedochádzalo k jej preliatiu,“ doplnila starostka obce Predajná Tatiana Čontofalská, ktorej prezidentka prisľúbila, že sa o to bude aj naďalej zaujímať.
Legislatíva je pre súkromných prevádzkovateľov podľa Čaputovej nastavená tak, že si musia títo vytvárať fond na sanáciu záťaže. „Nerozumiem, prečo štát toleruje, že prevádzkovateľ túto svoju povinnosť nezrealizuje. Verím, že nové vedenie MŽP a orgány, ktoré mu podliehajú budú dôsledné vo vynucovaní povinnosti prevádzkovateľov, aby tie prostriedky použili nie na svoju prevádzku, ale na sanáciu starých environmentálnych záťaží,“ dodala na záver prezidentka.
Nebezpečný odpad je tam už desaťročia
Gudrónové jamy sú plné toxického kalu s nebezpečným gudrónom. Ide o vedľajší produkt, resp. odpad, ktorý vzniká pri čistení a odstraňovaní nežiaducich prímesí a nečistôt z ropy. Vznikli v roku 1964, sú pozostatkom spracovania ropy v podniku Petrochema Dubová. Tento nebezpečný toxický odpad je v nich uložený už celé desaťročia a dodnes sa nenašiel nikto, kto by si s ním poradil.
Druhý deň výjazdu prezidentka začala vo firme Ekolumi, s.r.o. v Banskej Bystrici, ktorá má podľa nej unikátnu technológiu a po dobudovaní prevádzky bude schopná zabezpečiť spracovanie všetkých plastových PET fliaš, ktoré na slovensku používame. „Je to ukážka dobrej a perspektívnej činnosti v rámci zelenej ekonomiky,“ uzavrela Čaputová, ktorej program v banskobystrickom regióne pokračuje návštevou práčovne sociálneho podniku Wasco vo Valaskej. Výjazd do regiónu prezidentka ukončí jazdou vlakom po úzkorozchodnej Čiernohronskej železnici z Čierneho Balogu.
Dvojdňový výjazd prezidentky Zuzany Čaputovej do Banskobystrického kraja sa začal v utorok dopoludnia vo Vile Dominika Skuteckého, kde rokovala so županom Jánom Lunterom o aktuálnych témach. Jej cesta pokračovala do spoločnosti Intercable s.r.o. v Kriváni v okrese Detva, kde si prehliadla výrobu vysokonapäťových vodičov pre automobilový priemysel. Utorkový program po prechádzke Zvolenom s primátorkou Lenkou Balkovičovou ukončila návštevou Veliteľstva vzdušných síl Ozbrojených síl SR vo Zvolene.