Vyčíslili, koľko našich kultúrnych pamiatok je v dezolátnom stave
V narušenom či dezolátnom stave je 25 percent kultúrnych pamiatok na Slovensku. Uvádza sa to v Revízii výdavkov na kultúru, ktorú pripravil Inštitút kultúrnej politiky v spolupráci s Útvarom hodnoty za peniaze. Podľa vládnych analytikov má najväčší dlh voči pamiatkovému fondu na úrovni 2,2 miliardy eur súkromný sektor.
Druhým v poradí je územná samospráva s približne 1,3 miliardami eur, cirkvi s 1,1 miliardou eur a štát s 0,8 miliardy eur. Vzhľadom na nedostatok finančných zdrojov a veľkosť pamiatkového fondu je podľa revízie potrebné, aby bola obnova pamiatok vo vlastníctve štátu financovaná cez fondy Európskej únie. Analytici tiež navrhujú, aby aj v budúcnosti pokračoval relatívne nákladný, no podľa nich úspešný projekt obnovy hradov s pomocou nezamestnaných. Ako dodávajú, podporujú sa tak nielen politiky pamiatkového fondu, ale aj zamestnanosti.
Na margo dát Pamiatkového úradu, ktoré hovoria o tom, že približne 75 percent nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok na Slovensku je v dobrom alebo vyhovujúcom stave, uviedli, že sú pravdepodobne príliš pozitívne. Upozorňujú, že PÚ SR nedisponuje databázou, v ktorej by boli pravidelne aktualizované všetky zmeny stavebno-technického stavu pamiatok.
Odporúčajú preto zaviesť systematickú kontrolu pamiatkového fondu, zefektívniť zber dát PÚ SR a skvalitniť databázu o investíciach do pamiatok. Napríklad nadviazaním užšej spolupráce medzi úradom a inštitúciami, ktoré majú o obnovách dodatočné informácie. Potrebná je podľa revízie aj užšia spolupráca PÚ SR a ministerstva kultúry tak, aby mal pamiatkový úrad presné informácie o tom, koľko a akých projektov bolo v danom roku podporených cez dotačný program Obnovme si svoj dom.