Štát sa rozhodol, Národný futbalový štadión neodkúpi
Nedostanú od nás 91 miliónov eur a budeme chcieť späť aj 27 miliónov. Vyhlásili to premiér Igor Matovič spolu s ministerkou Veronikou Remišovou a podpredsedom vlády Štefanom Holým na tlačovej besede, na ktorej informovali, že štát Národný futbalový štadión kupovať nebude. Zmluvy o poskytnutí dotácie a o budúcej zmluve považujú za neplatné.
Podľa názoru vlády sú zmluvy neplatné
Vláda schválila návrh ďalšieho postupu v súvislosti s Národným futbalovým štadiónom, z ktorého vyplýva, že ho neodkúpi od spoločnosti NFŠ a.s. Tiež podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov.
Štefan Holý, podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie zodpovedný za prípravu analýzy, zdôraznil, že štát bude tiež žiadať vrátiť peniaze, ktoré už spoločnosti vyplatil. Dôvodom je fakt, že podľa názoru vlády sú doposiaľ uzavreté zmluvy neplatné. Ide o zmluvy z rokov 2013 a 2016.
"Navrhol som vláde nasledovné. Ide o zmluvu o poskytnutie dotácie zo dňa 21.11. 2013 a zmluve o budúcej kúpnej zmluve zo dňa 10.5. 2016. Obidve zmluvy boli v priebehu času dopĺňané mnohými dodatkami. Po vykonaní hĺbkového auditu, ktorý svojím rozsahom bol bezprecedentný, navrhol som dnes vláde nasledovný spôsob. Zmluva o poskytnutí dotácií z roku 2013 je podľa nášho právneho názoru absolútne neplatná od počiatku a nevyvoláva žiadne právne následky. Zmluva o budúcej zmluve z 2016 je rovnako absolútne neplatná a nevyvoláva žiadne právne účinky. Ani na základe jednej zmluvy nie je možné poskytnúť plnenie. Dospeli sme tiež k názoru, že konanie môže mať trestnoprávne následky a preto som dnes odporučil vláde podať trestné oznámenie v tejto súvislosti, pretože máme odôvodnené podozrenie, že mohlo v tomto projekte dôjsť k naplnenie znakov niektorých skutkových podstát trestných činov, a to porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívanie právomocí verejného činiteľa," povedal Holý.
NFŠ začali stavať v roku 2016
NFŠ začali stavať na začiatku septembra 2016. Štát sa zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadióna a NFŠ poskytnúť dotáciu vo výške 27,2 milióna eur. Tá bude odrátaná z ceny pri odkúpení. Dodatkom v roku 2016 sa stanovila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur. V priebehu roka 2018 v posledných fázach výstavby sa hovorilo o zvýšení nákladov. Pellegriniho vláda koncom januára 2020 odsúhlasila dodatok k zmluve o budúcej kúpnej zmluve na NFŠ, podľa ktorého sa cena zvýši na 98.447.000 eur. Pri odrátaní príjmu z prenájmu za parkovacie miesta (6,25 milióna eur) sú zvýšené náklady na verejné financie vo výške necelých 17 miliónov eur.
Vo februári tohto roku vtedajšia ministerka školstva Martina Lubyová povedala, že dodatočné náklady na zhotovenie NFŠ vychádzali najmä zo zabezpečenia požadovaných štandardov Európskej futbalovej únie, bezpečnosti v priestoroch na štadióne a jeho okolí a tiež dopravných riešení vo verejnom záujme, ktoré požadovala pre kolaudáciu bratislavská mestská časť Nové Mesto. Ministerka tiež zdôraznila, že dodatočné náklady a ich oprávnenosť verifikovala renomovaná poradenská spoločnosť KPMG, pričom za oprávnené dodatočné náklady sa ohodnotili len tie, ktoré nesúviseli s predlžovaním výstavby či nárastom cien materiálu.
Riešenie otázky Národného futbalového štadióna je zodpovednosťou súčasnej vlády. Vyhlásil to expremiér a podpredseda národnej rady Peter Pellegrini v reakcii na rozhodnutie vlády neodkúpiť štadión od podnikateľa Ivana Kmotríka.
"Je zodpovednosťou súčasnej vlády, aké riešenie prijme v súvislosti s NFŠ, a veríme, že toto riešenie bude v súlade s právom," uviedla za bývalých členov vlády pôsobiacich okolo Pellegriniho jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.